| DiazAndreea a întrebat:

dau funda. Urinal cu extract de merisor este bun pentru eliminarea apei retinute in organism? pe prospect nu scrie asa ceva si mi-a recomandat un medic si sincer nu am incredere in acel medic

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Este pentru tractul urinar.
Reținerea apei în organism este pe fond de hidratare necorespunzătoare, în concluzie bea apă plată minim 2 litri pe zi.
Pa, pa.

| fabiola a răspuns:

Urinalul previne infectiile urinare, acum nu stiu pentru ce ti-a indicat tie acest medicament.Ce nu inteleg eu este neincrederea in medic. Daca nu avem incredere in ei atunci in cine? Si daca chiar nu ai incredere, de ce te duci?

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns:

E cea mai mare porcarie ideea cu "retinere de apa". Corpul are nevoie de foarte multi litri de apa/zi s atunci sti ca bei suficienta cand apa iese la fel de curata ca si cand ai bauto, sau foarte putin colorata.Nu are absolut nici o legatura cu slabitu.Slabitu se face din grasime, nu apa.Intr-o zi nu ajunge nici pe departe 2 litri de apa ci ma degraba 6-7 cel putin.Gandeste-te esti treaza de la 8-10 pana pe la 10-12 ore iar tu in 12-14 ore sa nu bei nici macar 1 litru/2 ore? Poi gandeste-te cat traspiri vara.Eu inainte si la sala beau vreo 3L/2-3 ore cat stau si abia cand plec, foarte putin imi trebuie la toaleta, pentru ca toata o transpir, exact ca si la tine.Pe langa asta in special pentru fete/femei care asculta si cred dobitocii care propovaduiesc "retinerea apei", a fost creata o vorba : "Surprinde-ti rinichii, bea un pahar cu apa".O sa dai din infenctii i infectii daca nu bei apa pentru ca asta e materia in care rinichii "depoziteaza" deseurile corpului, iar daca nu ai materia prima, deseurile se aduna pana se dezvolta infectia.Asculta-ma.Bea cel putin 6-7 L apa/zi.

Sper ca te-am ajutatwinking
Ceau :*

| DiazAndreea explică (pentru GeorGEBlaCKRidER):

Da da si unde sa bag 7 LITRI DE APA PE ZI? ...CAND ABIA POT SA BAG 4.
beau foarte multa apa, ceaiuri dar de 6 luni de zile nu mai elimina apa cum trebuie organismul meu, am picioarele umflate am luat in greutate aproape 10 kg. manancand doar fructe, legume, carne alba si paine facuta in casa foarte putina. da rinichii sunt surprinsi ca am o infectie de nu te vezi...

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns (pentru DiazAndreea):

Problema ta e infectia.Iti trebuie 7L/zi.Esti activa 10 ore cel putin, si si asa e mult sub 1L pe ora iar la activitatea unui adult, si mai ales in caldura asta, pierzi lejer 1-2L/ora.Tu si restul fetelor si femeilor trebuie sa intelegeti ca nu exista DOBITOCIA cu RETINEREA DE APA.Corpul nu formeaza pungi de apa, e doar grasime.Voi visati ca corpul retinie apa.Apa ajunge in intenstin de unde corpu ia cat ii trebuie, si unde trebuie sa fie suficiena tot timpul.El nu formeaza pungi de apa cum credeti voi, doar nu sunteti camile.Eu beau pe putin 10L pe zi si slabesc in continuu, si voi va bateti capul ca va INGRASATI CU APA? Chiar nu va dati seama cat de pueril sna oata treaba?

Infectia da peste cap organismul, nu apa.Si eu mananc exact ce mananci tu, in afara de paine sau fainoase de fel, si nu am nici o problema.Infectia urinara sigur e de la infectia rinichilor e problema, si e cauzata de BACTERII nu APA straight face

| soricik14 a răspuns:

Cea mai buna solutie pentru eliminarea apei din organism este...apa! Bea multa apa si renunta la sare, sarea e principala vinovata pentru retentia apei in organism. De asemenea sunt foarte eficiente si ceaiurile detoxifiante.