| RCJgr a întrebat:

Buna! De 1 luna de zile ma confrunt cu o problema, imi creste pulsul la 100bpm cand ma ridic de jos, iar de multe ori dimineata imi creste si stand in pat la 120bpm, dupa aceea scade treptat la 95 si dupa aceea oscileaza intre 98-85 plus simptome:stare de lesin, putin greata, agitatie, fiori in tot corpul, stare de slabiciune, frica sa nu fac infart si mai nou am descoperit ca mai imi creste si glicemia in tot acest timp, toata nebunia asta ma tine vreo 2 ore! Stie cineva de la ce poate fi aceste simptome? La inima nu am nimic am fost recent la cardiolog, si urmeaza sa merg la endocrinolog luna viitoare pentru investigatii la glande!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cand iti induci singur stres, este normal sa creasca pulsul.
Ia-ti ceva de munca, fa ceva cu viata ta si nu mai inventa probleme, acolo unde nu sunt.

Ce ai tu se cheama IPOHONDRIE, iar in popor te numesti "bolnav inchipuit".

| Violleta2022 a răspuns:

Iti recomand sa te apuci serios de facut SPORT, ca sa scapi de toate inventiile astea.
1 ora pe zi de psort facut intens este suficient, ca sa revii la starea de sanatate de dinainte.

| Hyperion7 a răspuns:

Probabil ai diabet, mai ales daca ai talia puțin cam... pufoasa

| RCJgr explică (pentru Hyperion7):

Nu sunt supraponderal am inaltime 1. 83cm si 91 de kg?

| Hyperion7 a răspuns (pentru RCJgr):

Ești fumător?

| RCJgr explică (pentru Hyperion7):

Am fost fumator, m-am lasat de 3 saptamani.

| Hyperion7 a răspuns (pentru RCJgr):

Atunci posibil sa te cam afecteze și asta, posibil sa fie ceva la plămâni

| RCJgr explică (pentru Hyperion7):

Nu prea cred, nu am fost fumator inrait plus ca nu obosesc si respiratiea este buna. Eu totusi cred ca sunt stari de anxietate ca am observat ca mai nou ma ia si din somn palpitatii, frica sa nu fac infart.

| Hyperion7 a răspuns (pentru RCJgr):

Ai avut episoade de paralizie in somn?

| RCJgr explică (pentru Hyperion7):

Nu!

| Hyperion7 a răspuns (pentru RCJgr):

Înțeleg, atunci cred că e strict de la anxietate cel mai sigur

| RCJgr explică (pentru Hyperion7):

Se poate sa recidiveze inapoi simptomele pentru ca acum 2 ani cand a inceput totul am luat tratament 6 luni cu cipralex si totul a fost ok pana in vara asta cand a inceput din nou sa imi apara aceste simptome!?

| Hyperion7 a răspuns (pentru RCJgr):

Pai asta tine de tine, adică dacă nu lucrezi in a o dimuna prin interacțiuni, socializare, ea evident că va reveni, din păcate.