| anonim_4396 a întrebat:

Buna! De 2/3 zile simt arsuri la stomac, azi am luat Dicarbocalm și puțin m-a lăsat, am diaree, nu extrema dar e, și nu știu ce să fac. Simt și că aș vrea mereu să vomit dar este o senzație controlabilă, adică reușesc să mă controlez, nu e chiar greu, de exemplu azi de 2/3 ori mă luat cu voma dar nu am vomitat la propriu. M-am programat la doctor pe vineri la ecograf general și endoscopie la stomac. Pe lângă asta simt palpitații puternice în zona inimii. Ce recomandați sa fac?
Mă gândesc să mănânc doar orez fiert până vineri sa vad cum e. Bere și aciduri nu consum de mai bine de un an sau altele prostii. Ce spuneți sa fac? Mulțumesc anticipat și Funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Cel mai probabil ai o gastrita acida sau o infectie cu Helicobacter Pylori (bacteria care produce ulcerul).
Se va vedea in urma analizelor medicale ce ai si vei primii medicatie adecvata.
Intre timp mananca: pezmet (nu paine proaspata si nici alba) si supa de zarzavat sau pui, orez fiert cu legume.
Evita sosurile si orice bautura acidulata sau alcoolica.
Sanatate maxima!