| Cosmin_Filaret_1999 a întrebat:

Bună, de 2 ani si ceva am o problema. Am Fasciculatii musculare aproape pe tot corpul, cel mai mult fasciculatiile se manifesta la picioare( gambe) umeri si mai puțin la abdomen, spate. Am si câteodată spasme musculare, tot la mâini si picioare dar puțin mai rar, iar intr-un timp fasciculatiile au ajuns la mâna, iar degetele îmi tremura câteodată. Mi-am făcut analize de Calciu si Magneziu si au ieșit normale. Am vârsta de 18 ani, mi-ați putea da un sfat de la ce ar putea fi înainte sa ma duc la doctor? M-am gândit sa îmi fac un EMG sau niște teste pentru alte carențe de vitamine.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| francut a răspuns:

FASCICULÁT, -Ă, fasciculați, -te, adj. Dispus în formă de fascicul, de mănunchi, de tufă. (conform DEX).
Asadar, ce ai tu?

| Cosmin_Filaret_1999 explică (pentru francut):

Clar... http://www.sfatmedical.ro/Semne_si_simptome/Fasciculatiile_musculare. Citește aici si documentează-te si dacă gasesti ceva cu care să ma ajute îmi poți spune.