| anndreeaac1999 a întrebat:

Hei buna, am si eu o întrebare, am 14 ani am luat un timp cateva antibiotice pentru stomac( am avut ceva probleme si a trebuit sa mi se trateze) mie trebuia sa imi vina menstruația acum 5 zile, ieri am luat si o pastila pentru ca aveam ceva mâncărimi în zona intimă, si aseara mi-a curs ceva deschis roz-rosu, ce sa fie? Va rog sa imi Răspundeți sunt speriata

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| BlueRoby35 a răspuns:

De la antibiotice intotdeauna o sa faci ciuperca in zona intima care provoaca mancarimi, pentru ca distruge bacteriile naturale al vaginului. Eu intotdeauna cand trebuie sa folosesc antibiotic, pentru ca sunt foarte bolnavicioasa, folosesc Canesflor preventiv pentru ca ajuta. Sunt niste supozitoare vaginale care le pui seara inainte sa te culci. Ajuta enorm.

In cazul tau se pare ca deja ai infectia de la antibiotic, asa ca iti recomand sa ii spui mamei tale sa te duca la farmacie pentru o crema ca sa te ajute pentru asa ceva. Eu am mai folosit una inainte sa cumpar Canesflor, dar nu mai stiu cum se numea...

Atat doar iti zic acum sa faci dus zilnic si sa nu te scarpini! Pentru ca s-ar putea sa iti faci infectie urata. Daca te-ai scarpinat atunci in cel mai rau caz secretia roz-rosu ar putea sa fie de la rana care ti-ai facut-o. Cel mai bine e sa mergi la medic sau farmacist sa iti recomanda o crema pentru infectie vaginala dupa antibiotic.

Dar sa stii, infectiile de genul asta sunt foarte comune si nici decum ceva de ce sa te sperii.

| anndreeaac1999 explică (pentru BlueRoby35):

De aceea oare imi si intarzie? (Eu acum sunt la mare am stat mult si in apa, apa nu este tocmai foarte calda )

| BlueRoby35 a răspuns (pentru anndreeaac1999):

Desigur. Antibioticile sunt niste medicamente tari. Pot sa iti deregleze hormoni si sa iti faca menstruatia sa intarzie foarte mult, sau chiar sa nu o ai deloc atat timp cat inca mai iei antibiotic.