| rox_7480 a întrebat:

de 3 zile am usoare usturimi cand urinez.nu sunt de fiecare data si nu urinez mult prea des.normal.ieri am avut si usoare mancarimi.acum iar simt un discomfort.ca si cand ar fi zona iritata si ma deranjeaza contactu cu slipul.intrebarea este daca e posibil sa fi luat ceva de la prietenul meu. el fiind primul. urmeaza sa fac analize marti dar pana atunci doream o idee.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| noktambul a răspuns:

Fii civilizata si du-te la medic, nu cauta "idei" pe net! Ca s-ar putea ca un user sa aiba "ideea" ca nu ai nimic si tu sa iei opinia lui de buna si sa te trezesti peste vreo doua saptamani cu cine stie ce sculament! Du-te la medic!

| Savy a răspuns:

Ideile o sa le auzi de la doctor, nu intreba utilizatorii de pe TPU, majoritatea sunt copii ca si tine iar ceilalti nu sunt cadre medicale (cei care sunt sa nu se supere, nu-mi pasa).

| Bybanu a răspuns:

Daca va arde a. f...

pai du-te la doctor si te rezolva, gaseste si cauza si iti da si tratament

| Ralu_5621 a răspuns:

Cauzele mancarimilor vaginale pot fi :

-Substantele chimice iritante: detergenti, materialul sintetic al lenjeriei intime, produsele de igiena intima (spray, gel de dus, parfumuri, etc.);

-Infectiile vaginale cu fungi: determina adesea scurgeri vaginale albe si cu aspect branzos. Pot fi cauzate de antibiotice, contraceptive, sarcina, mentruatie, prezervativ, act sexual, diabet si un sistem imunitar slabit;

-Vaginita: inflamatii, mancarime, scurgeri vaginale si miros neplacut cauzate de alte infectii (inclusiv bolile cu transmitere sexuala). Vaginita este frecvent intalnita la fete, inainte de pubertate;

-Menopauza: pe masura ce productia de estrogen scade, peretii vaginului devin mai subtiri (sexul regulat poate preveni agravarea acestei situatii) si lubrifierea vaginului este insuficienta;

-Stresul: poate stimula mancarimile vaginale si sa fii mult mai predispus infectiilor;

Alergie la prezervativ: cel din poliuretan reprezinta alternativa in cazul aparitiei iritatiilor cauzate de alergia la latex.

Poftim un site care iti explica mai detaliat la capitolul => Boli cu transmitere sexuala
http://www.sfatulmedicului.ro/......-sida_1101

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rox? da stii cine e? ca doctorul te intreaba; unde tie sculamentistul? ca asa ne intreaba si pe noi baietii cand ajungem pe acolo?

| rox_7480 explică:

Ce legatura are mersul la medic cu ce am intrebat eu.adica nu vad de ce zici ca nu sunt civilizata... da mersi pentru jignire.si daca citeai atent vedeai ca am zis ca MARTI ma duc la analizewinking incep sa cred ca nu au rost intrebarile pe site`ul astaoh go on