| sweetys a întrebat:

De cateva ori am avut dureri usoare in zona rinichilor dar tineau maxim 5-10 minute, dar saptamana trecuta luni spre marti am avut niste dureri groaznice de rinici, incat abia puteam sa ma misc si sa respir. Marti dimineata m-am dus la farmacie si mi-a dat farmacistul Antispasmin. Problema este ca de miercuri am senzatia ca imi vine sa urinez si simt acea presiune specifica cand vezica este plina si nu mai poti sa te abtii, dar daca merg la toaleta ma urinez foarte putin. Ce probleme as putea avea? Este posibil sa am nisip sau pietre la rinichi? Tin sa mentionez ca nu beau suficienta apa pe zi, sunt zile in care beau maxim o cana de apa.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ai avut probabil o colica renala de la o pietricica care a plecat pe ureter. In urma ei ai facut o infectie urinara. Mergi la medicul de familie, ai nevoie de tratament posibil antibiotic

5 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Daca ai vazut ca nu ti-au trecut durerile de rinichi de la medicamentul dat de catre farmacist, trebuie imediat sa te prezinti de urgenta la medic urolog si chiar maine e bine sa o faci cat nu este prea tarziu. Iti poti face inainte si o echografie, se pot vedea mai clar ce te supara si rezultatul ti-l da pe loc despre ce este vorba. Oricum dupa descrierea ta posibil sa ai nisip ori pietre la rinichi, acestea dau dureri de nici nu te poti intoarce nici in pat. Nu mai sta pe ganduri si fugi la medic, sa nu fie prea tarziu sa dai in alte complicatii.

Sanatate multa!

| InVisible99 a răspuns:

Mergi la urgenta ca iti face rapid investigatiile si-ti zice ce sa iei, acum depinde si in ce oras stai laughing

| untu a răspuns (pentru InVisible99):

Nu rade de cel bolnav(a) ca se intoarce raul asupra ta!

| InVisible99 a răspuns (pentru untu):

Nu am ras de boala lui ci de oras ca depinde asta la urgente

| Violleta2022 a răspuns:

Da, poti avea nisip sau piatra la rinichi, dar mai poti avea infectie urinara cu o bacterie, sau chiar o boala cu transmitere sexuala care ti-a afectat si aparatul urinar.
Mergi la medic sa faci analize de urina si un CT scan.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Renunță la pantalonii cu talie joasă, poartă blugi cu talie înaltă, un pulover gros care acoperă (bine) rinichii, pentru a preveni din nou, astfel de probleme, care pot reapărea dacă nu te protejezi. Bea câte doi liri de ceai cald/zilnic, fie că îți place, fie că nu îți place, fie cu înghițituri mici, fie dintr-o dată, o cantitate mai mare. Important e să bei multe lichide. Dar căldură e cea mai importantă. Nu umbla cu spatele, ori cu rinichii descoperiți, fiindcă durerile vor reveni din nou si din nou, tot cu altă intensitate. Să ai grijă de tine. Sănătate multă!

| CuriousStuff a răspuns:

Pe langa ce a zis Brigaela incearca sa consumi mai multa apa pe zi. Minim 2 litri mai ales daca ai probleme cu rinichii. Exista si aplicatii pentru smartphone care au o mica alarma/sunet care te anunta cand trebuie sa bei apa, daca uiti sau ai altele pe cap. Trebuie neaparat sa cresti aportul de lichide si pentru problema cu rinichii dar si pentru sanatatea ta.
Multa sanatate.