| ThErEdTiG a întrebat:

De abia m-am intors din vacanta so 2 zile mai tarziu dupa ce am stat numai acasa am iesit afara pe o caldura ingrozitoare.A inceput sa ma doara capul, mi-a amortit mana si nu mai puteam gandi corect adica nu mai stiam cum se zice la 40 sau ziceam lucruri ca vreau sa mananc o carte fara sa imi dau seama.Am venit imediat acasa si dupa o ora in care imi venea sa vomit cand ma misc putin mi-a trecut dar de atunce cand ma uit la ceva alb sau la ceva luminat cum ar fi ecranul de la pc vad cu niste puncte sau cv de genu nu pot sa escriu.Desi cand citesc o carte vad foarte clar.E un discomfort foarte neplacat.De asemenea cand am fost in vacanta m-a durut capul odata foarte tare dar cred ca a fost ca am citit toata ziua de pe telefon si in timpul and aveam momente cand imi fugea literele sau cv de genu si nu mai puteam sa citest dar imi trecea du cateva min.Cateadata ma intepa putin capul cand il miscam brusc intro parte dar si aia imi trecea.nu stiu daca au vreo legatura una cu alta dar eu am zis totul.Mas duce la doctor dar e in concediu si se intoarce pest 2 saptamani oricum o sa ma duc dar as vrae sa stiu ce pot sa fac pana atunci.Va rog sa raspunda numai cei care chia stiu ce zic. Mersi!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

Dupa simptomle pe care le descrii,mare lucru nu se intelege! Dar ceva tot ete:poate ai stat prea mult in soare, ti-ai obosit ochii la citit pe telefon, poate ai colesterolul marit, putin diabet, etc.Nici varsta nu am vazut-o in "profil", deoarece mai depinde si de asta.Eu am cazut pe strada, mi-am pierdut putin cunostinta, aveam ameteli mari...si am fost luata cu salvarea.Cauze:deshidratare,lipsa potasiu,sodiu,calciu(transpiram foarte mult si am eliminat cu apa din organism si celelalte).
Fa niste analize, cu trimitere de la medicul de familie(daca al tau este in concediu,sigur ii tine altul locul),gratuite,nu mai sta in soare,bea nulta APA cu zeama lamaie,mananca fructe si legume,grasimi mai putine(inghetata,smantina,sunca, mezeluri), sucuri carbo-gazoase, cafea, alcool deloc.SANATATE!

| ThErEdTiG explică (pentru pietrean):

Am 14 an deci de cafea si alcool nu e cazul...

| pietrean a răspuns (pentru ThErEdTiG):

Avand 14 ani,sigur nu prea mananci sanatos(sucuri pline de zaharuri si coloranti sintetici,mancare din comert cu tot felul de E-uri si conservanti). Apoi si stresul, cu scoala, este cel mai mare dusman si de ce nu, lipsa miscarii in aer curat, nepoluat.

| ThErEdTiG explică (pentru pietrean):

Crezi ca e ceva de la cap sau de la ochi?

| pietrean a răspuns (pentru ThErEdTiG):

Anumite simptome pot fi de la oboseala ochilor, colesterol marit(chiar daca ai 14 ani),lipsa de calciu,de potasiu,magneziu,deshidratare(ai stat in soare si nu ai baut destule lichide),etc. Lipsa oxigenarii creierului,sangelui, iti pot da ameteli, dureri de cap, greata, etc.Intai,fa niste analize de baza, cele gratuite, cu trimitere de la medicul de familie.Astea sunt bine venite oricum, mai ales ca esti in crestere!

| andrw1929 a răspuns:

Poate ai facut insolatie!