| XxBlueRosexX a întrebat:

Buna, de aproape 2 saptamani mi-am pierdut pofta de mancare, nu sunt stresata probleme in familie si la serviciu nu am, nu beau, nu fumez, nu consum substante interzise si nu sunt nici insarcinata deoarece nu ma intalnesc cu nimeni pur si simplu nu pot manca nimic toata ziua, doar seara incerc sa ciugulesc ceva, dar dupa 2 inghitituri mi se face greata. Ma simt slabita si cateodata ametesc, probleme cu stomacul nu am avut niciodata, plus ca am dat jos 3 kg jumate in 2 saptamani si nu prea e ok, am fost si la medic pentru analize de sange si a zis ca nu sunt anemica, mi-a prescris niste vitamine dar tot degeaba ca nu e nici o schimbare, o fi de la caldura sau o fi ceva mai grav voi ce parere aveti si ce analize ar mai trebui sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Incearca sa faci o cura de fructe, salate si legume proaspete, fiindca greata aia apare de la mancaruri grase sau gretoase, care sunt respinse de stomac si colecist.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să analizezi dacă sexul nu lipsește cumva din viața ta. El nu poate fi înlocuit de vitamine.

| doctorandus a răspuns:

O fi infectie cu Helicobacter pylori.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Posibil paraziti cum zice colega. Activitate fizica faci? Hidrateaza-te bine, fa miscare, ar trebui sa vina si pofta de mincare apoi. Sante!

| relian a răspuns:

Mergi la alt medic, ala la care ai fost nu-i bun.Nu te lasa in baza unui singur medic, mai ales ca tu vezi ca lucrurile nu-s in regula.

Cauta un specilist nu vraci, ma refer cauta unu care se ocupa cu partea ce ai tu probleme, dar specialist, nu medicu de familie, ala este cum am spus vraci laughing cam la nivelul ala is doctorii de fam in RO.
Nu are cum sa fie de la caldura.Analize daca ai facut, nu stiu ce alte analize se mai fac, ar trebuie tu sa intrebi direct pe cei care fac analize.

Mergi la un laborator de asta ce fac analize, stiu sigur ca sunt prin RO destule si acolo le spui povestea, le spui si ca ai fost la medicul de familie, apoi intrebi ce alte analize se fac pentru simptomele tale.

Aia mai stiu, pentru ca aia fac in fiecare zi, iti spun eu stiu mai multe decat stie medicu tau de familie.

Grav nu cred ca este, dar problema este acolo.Pe de alta parte sa nu te astepti daca iei ceva, f rapid sa si simti ceva schimbari, dureaza ceva timp pana cand organismukl se reface, asta in cazul in care ai lua ceva, desi daca carente in vitamine nu ai, nu vad cum sa iti faca alea ceva mai mult.

Treb sa mai consulti si alti doctori, cum zic, nu sta doar in baza aluia la care ai fost.Chiar de platesti, macar mai afli si parerile sau stiu si eu ce spun alti doctori.

Răspuns utilizator avertizat
| Smmo a răspuns:

Vara da, nu iti vine nici sa deschizi aragazul, nici sa consumi chestii calde.
Daca esti sigura ca nu ai probleme cu stomacul, iti poti face un ceai verde mai slab cateva zile, ca stimuleaza pofta de mancare. Totusi, o salata de rosii cu paine de exemplu sau rosii cu branza ai putea incerca sa mananci la pranz sau seara, ca nu au grasimi si nu ar trebui sa iti provoace greata. Mai spre dimineata sau oricand in timpul zilei, niste covrigei fara arome ar fi buni ca ar absorbi un eventual acid gastric in exces.
O banana poti incerca sa mananci pe parcursul zilei...

Daca ai slabit si nu mananci, nu e anormal sa ametesti. Macar apa incearca sa bei, ca sa nu te deshidratezi.
Ai in vedere si produse din astea ca sa iti mai revii, mai ales daca o s-o tii tot asa. Vorbeste si cu medicul sau farmacistul ca sa te asiguri ca este prea mult avand in vedere ca iei deja vitamine: https://www.helpnet.ro/......ne-x-200ml

Ca analize, ai putea incerca sa faci o ecografie abdominala (abdomen superior+inferior), sa te asiguri ca nu ai ceva care blocheaza tranzitul intestinal. Fii atenta la treaba mare, daca nu mananci - nu o sa prea faci, dar daca nu faci deloc, sa zic 5 zile - o saptamana, sa spui unui medic, poate fi foarte grav.
De asemenea, gandeste-te ce respinge corpul categoric, ce iti face greata si ce crezi ca ar putea tolera. Poate iti indica asta ceva. Iti este la fel de greata si la serviciu sau afara? Ai incercat sa mananci ceva ce iti place in oras?
Stai in caldura mare, la gatit sau lucrezi in locuri unde e vreun miros prea puternic, chiar si de parfum sau substante medicale, care sa iti faca greata? Ficatul, vezica biliara sunt ok? Gandeste-te si daca ai facut anterior acestei perioade vreun tratament cu anticonceptionale sau medicamente care ar putea afecta ficatul.

| Celestina003 a răspuns:

Nimeni nu are pofta de mancare daca sta degeaba, decat pentru nevoile de baza
Pofta de mancare poate fi recastigata prin impunerea orelor regulate de masa.
Este si posibil sa fie din cauza caldurii, nici eu nu prea am pofta de mâncare de orice