| crazygirlbubu a întrebat:

De ce cand fumez cateodata ametesc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Pentru ca monoxidul de carbon(CO) din fumul de tigara reduce foarte mult capacitatea hemoglobinei de a lega oxigenul---afinitatea CO fata de hemoglobina fiind de 200 de ori mai mare decat a oxigenului! Hemoglobina este pigmentul respirator, prezent in eritrocitele sangelui, responsabil de transportul O2 si CO2 de la plamani la celule si invers. Cand monoxidul de carbon se leaga de hemoglobina in locul oxigenului, functionarea celulelor corpului, inclusiv a celor nervoase, este grav afectata --- de aici, ameteala sau alte manifestari precum durerile de cap, greata, voma ( in cazul in care persoana fumeaza multe tigari si intr-o perioada scurta de timp ).

| darrio2007 a răspuns:

Tragi prea tare din ea sau fumezi rar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

WOW,tutunul e rau, daca tragi toxine in plamani te simti mai bine nu?happy Normal ca ametesti si in plus scurtezi si viata cu fiecare tigara fumatastraight face

| Chamberlin a răspuns:

Vezi, un motiv bun ca sa te lasi de fumat.

Răspuns utilizator avertizat
| stefy57 a răspuns:

Numai cateodata? Incearca sa renunti, asta e o dovada ca esti incepatoare.Serios,nu esti mai interesanta cu tigarea in gura, toti fraierii fumeaza. Daca vrei sa iesi in evidenta in gasca ta, fii tu singura nefumatoare, altfel intri in efectul de turma.Si mai calculeaza ce-ti poti cumpara cu banii cheltuiti pe tigari timp de un an.O sa ai o surpriza.

| iulianboy47 a răspuns:

Este semn ca nu trebuie sa mai fumezi

| andreypop900 a răspuns:

Numai cateaodata dar de cand fumezi?

| Roxette1999 a răspuns:

La fel mi se imtampla si mie. Ori tragi prea mult din tigara ori e tigarea prea tare. Oricum te obisnuiesti stai chill.winking