| queneen a întrebat:

De aproximativ o ora ma simt rau in sensul ca imi vine sa vomit, ma doare stomacul si e balonat desi nu am mancat nimic astazi. Tensiunea o am 10 cu 6 iar bataile inimii 78. Credeti ca din cauza tensiunii ma simt asa rau? S-ar putea intampla ceva daca o am mica?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Tensiunea arteriala este foarte-foarte mica, de aici si starile de rau si lesin!
Pune mana si mananca ceva, acum, urgent!

| anonimg a răspuns:

Nu te îngrijora. În astfel de cazuri suni la 112.

| ancaval a răspuns:

De ce nu ai mâncat nimic? Trebuie.
Valoarea tensiunii depinde de mai multe: greutate, vârstă, sex, alimentație, etc.

De ce nu ai mâncat? Răspunde!

| queneen explică (pentru ancaval):

Am mancat doar dimineata, pe la ora 11-12
Crezi ca as putea pati ceva? pentru ca imi e foarte frica si am inceput sa ma panichez

| ancaval a răspuns (pentru queneen):

Păi mergi la bucătărie și mănâncă ceva, orice. Cum Doamne apără ai mâncat doar o dată pe zi? Vrei să slăbești?
Care a fost penultima tensiune? Și câți ani ai?

| queneen explică (pentru ancaval):

Am 16 ani si ultima data mi am luat o acum doua ore cred si o aveam cam la fel doar ca 91 bataile inimii

| ancaval a răspuns (pentru queneen):

1. În general cât ai tensiunea? Nu mă refer la momentul actual. De exemplu în urmă cu 4 luni? Tot așa o aveai? 2. Ești micuță și slabă?
3. Mai ai alte probleme de sănătate?

| queneen explică (pentru ancaval):

In general o am buna, n-am mai avut-o asa niciodata.
Am 1, 58 si 47 de kg
Alte probleme de sanatate nu mai am

| ancaval a răspuns (pentru queneen):

"În general o am bună." Mă gândesc, din moment ce nu dai o valoare, de unde știi că e bună? Mă interesa diferența dintre valorile tensiunii, dar...

Ce ai mâncat azi dimineață? Posibil să fie ceva legat de digestie, tensiunea a scăzut sau nu a scăzut prea mult, depinde cât o ai în starea de bine, sau a scăzut și din cauza căldurii din cameră, glicemia a scăzut și ea pentru că nu ai mâncat.

Fugi și mănâncă ceva, bea o gură de apă minerală și las-o să te râgâie. Eventual deschide geamul să intre aer rece, ca să te "trezească".

| ancaval a răspuns (pentru queneen):

Dacă nici mâine nu ești bine, fuga la medic.

| queneen explică (pentru ancaval):

Am mancat mai devreme si ma simt mai bine acum

| ancaval a răspuns (pentru queneen):

Doamne ferește!

Ziua se mănâncă, așa până în 6 seara, 3-4 mese pe zi.

Foarte bine dacă ți-ai mai revenit. Să știi de amu înainte ce te așteaptă dacă nu ai o ordine la masă.

| Celcestietot a răspuns (pentru queneen):

Alta data să nu te mai panichezi așa și să mănânci la timp happy.