| Alexandraaa122 a întrebat:

De aseara ma inteapa ochiul stang sub pleoapa de sus. M-am uitat sa vad daca am geana ceva, dar nu am nimic. Cand clipesc ma inteapa, si sunt putin rosie acolo. Imi puteti spune ce am. Multumesc puppy dog eyes

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate fi vorba de curent, praf, sau ai grija sa nu fie vorba de orgelet sau cum i se zice popular "urcior".
Nu confunda urciorul cu alta umflatura ce poate sa apara tot in regiunea pleoapelor, chalazionul. Spre deosebire de urcior, acesta este mai putin dureros, este mai mare si, de cele mai multe ori, este localizat pe pleoapa superioara.
Incearca sa pui comprese reci cu apa, sau ceai de musetel pe pleaopa pentru a atenua inflamatia, nu freca ochiul si nu pune mana murdara. Poti administra un unguent oftalmic cu antibiotic pe zona afectata.Aceasta afectiune oculara apare pe fondul slabirii organismului si predispozitiei sale la contactarea feluritelor infectii.

Daca nu te ajuta nimic din ceea ce am mentionat, ai putea sa te duci la doctor.

Multa sanatate si succes!

| karsivan a răspuns:

O inflamatie a conjunctivei fie a fost un fir de praf si te-a iritat fie este un inceput de infectie incearca un unguent oftalmic cu kanamicina o zi 2 daca nu este bine mergi la doctor.