| DenisaDenisa09 a întrebat:

De cand sunt mica am avut intodeauna cearcane. Am incercat tot feluri de "leacuri " si niciun rezultat. Am incercat :
- castrevete
- cartofi
- cub de ghata
- ceai
- creme
si degeaba straight face sunt mova in jurul ochilor si am o decupura foarte mare sad mi-am facut analizele si n-am probleme cu rinichii sau ficatul thinking ce sa fac? sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Indicat ar fi sa ceri parerea medicului.
Apoi depinde cat de mult soliciti ochisorii/cat de mult stai in fata pc-ului/cat de mult citesti/daca te odihnesti destul. poti cere si parerea unui oftalmolog
O zi frumoasa sa aihappy

| DenisaDenisa09 explică (pentru caramela):

Nu stau mult la calculator si ma odihnesc destul de mult happy Dorm si 11-12 ore big grin Mi-a spus un doctor ca sunt alba la fata si mi se accentueaza, dar nu prea cred thinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am avut si am aceeasi problema. Se pare ca suntem putine cu o astfel de neplacere, dar se poate rezolva.
Acum cativa ani, se vedea rau de tot. Ca sa tratezi, trebuie sa stai la soare, ca sa primesti ceva vitamine de la el, si pielea nu va mai fi asa alba, drept urmare, nu se vor mai vedea asa tare cearcanele. Problema noastra este ca nu ne circula bine sangele... de aceea avem astfel de neplaceri. Eu mai folosesc si batoane corectoare cu nuanta pielii mele, care sunt bune si se tin toata ziua.
Alta solutie nu am gasit, doar cea cu soarele si 'mascatul' cu un baton corector. Dar, daca te bronzezi, se vor vedea foarte putin. E greu de bronzat, stiu, ca si eu ma chinui mult si bine pana se vede ceva... dar nu prea am incotro.

| Madayna a răspuns:

Atunci cearcanele sunt ereditare si nu poti scapa de ele cu nici un fel de crema sau leac. Si eu am cearcane ereditare si m-am impacat cu ideea ca nu o sa scap de ele niciodata. Probabil la saloane cu cine stie ce aparate ai putea scapa dar nu se merita.

| CrissNico a răspuns:

Stiu cum e am aceeasi problema.M-am saturat se ele, am incercat si eu diverse remedii naturale, m-am saturat sa le tot ascund. Sper sa iti rezolvi si tu problema.Am auzit ca si daca inmoi ceva nu stiu sa zice vata si o pui sub ochi s-ar putea rezolva, sper sa iti rezolvi problemahappy

| MaximClaudiu a răspuns:

Am o prietena care are la fel cearcane de cand o stiu, dar ea in schimb sta cate 3-4 ore la calculator pe zi, si 5-6 in timpul vacantelor...
daca si la tine e la fel, acum stii explicatia.
Daca nu e asta, atunci s-ar putea ( nu sunt doctor sa stiu sigur ) sa ai niste vene mai mari in zona ochilor, sau vasele sa fie mai dilatate decat e normal... diverse posibilitati