| Cristi2378 a întrebat:

De cateva luni nu am poftă deloc de mancare si ma simt plin chiar dacă nu mananc 1 zi întreaga.Acum a inceput sa am mici arsuri si ma doare putin stomacul. Oare am ceva grav?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

Se vede tot ce vrei și ce n-ai vrea

9 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Fă-ți un RMN să nu cumva să ai probleme mai grave

| Cristi2378 explică (pentru sierra1):

As putea avea vreo boala gravă?

| sierra1 a răspuns (pentru Cristi2378):

Spuneam să faci un RMN și ăla zice care-i treaba. Nu e de dat cu presupulul la plezneală când e vorba de sănătatea ta.

dar tu faci ce vrei, doar e a ta...

| AFR81 a răspuns (pentru sierra1):

Hai sa nu trimitem acum oamenii una-doua la doctor si sa-i punem sa faca analize complet aiurea. RMN pentru ce? O vizita la medicul de familie ar fi indicata daca problemele se agraveaza, insa in situatia data, nu pare absolut nimic grav.
Nu inteleg de ce naiba, majoritatea raspunsurilor la acest tip de intrebari indeamna user-ul sa mearga la doctor. Ba pentru ca i-a cazut un fir de par, ba ca vede un pic in ceata, ca il doare o unghie, ca i-a iesit un cos pe frunte, ca i-a iesit o batatura sau s-a taiat la deget in timp ce-si pregatea de mancare. Tu, personal, abuzezi de doctori la acest mod? Sau doar sfatuiesti pe altii?
Nu am nimic personal cu tine, doar ca am observat problema asta de mult timp si asta a fost prima ocazie sa-mi exprim si eu parerea.

| sierra1 a răspuns (pentru AFR81):

"Tu, personal, abuzezi de doctori la acest mod? Sau doar sfatuiesti pe altii? "

nici una nici alta - îi las pe specialiști să-și facă datoria. Abuzurile sunt din partea unora de pe TPU: toți sunt "doctori" pe aici și recomandă tot felul de tratamente mai mult sau mai putin aiuristice fără să vadă măcar individul in cauză, fără să aibă informații minimale necesare.

La intrebări de genul "mi-am sclintit un fir de păr, sunt ingrijorat, oare e grav, ce să fac, pls ajutor" nu ai recomanda și tu un RMN?

| Cristi2378 explică (pentru sierra1):

La rmn poti vedea bolile stomacului?

| sierra1 a răspuns (pentru Cristi2378):

Se vede tot ce vrei și ce n-ai vrea

| FruttiFresh300 a răspuns:

Bea niște ceaiuri pentru digestie și vezi cum te simți peste câteva zile.
Si eu pățesc asta și aproximativ 2 săptămâni țin o cura de detoxifiere, iar apoi sunt bine, pot mânca și simt și senzația de foame.

| Cristi2378 explică (pentru FruttiFresh300):

Ok mersi, imi poti zice cum se numesc si de unde le pot cumpara?

| FruttiFresh300 a răspuns (pentru Cristi2378):

Le găsești la plafar sau în orice supermarket, cred.
Eu beau ceai digestiv de la fares, exact asa scrie pe cutie "ceai digestiv" și "dieta zilei", dar nu mai știu de la ce era, îți pot spune mai târziu dacă vrei.
De preferat ar fi sa le bei fără zahar, miere sau oricare alt îndulcitor chiar dacă gustul nu este cel mai grozav. Te ajuta foarte mult, o sa te simți mult mai bine după.
Si încearcă să ai grijă la ce mănânci în special seara, iar dimineața alege un mic dejun bogat în vitamine.
Eu asa am rezolvat problema, sper să te ajute și pe tine happy