| Joana96 a întrebat:

De cateva zile am secretia un maro inchis, nu curge foarte mult si nici nu ma patez pe blugi, doar pe chilot thinking Nu am avut nici un contact sexual, am 16 ani :d. Cred ca am racit sau ceva thinking nu pare a fi menstruatie, nici nu imi dau seama sincer, am ciclul menstrual neregulat :d. Help me plizzz :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| gabby269 a răspuns:

Nu e nimic de speriat happy cam toate fetele au un fel de "warning" inaintea menstruatiei, sau poate aparea dupa. Cel mai bine(ca sa nu iti mai patezi lenjeria) ar fi sa folosesti absorbante multiform, sunt cele foarte subtiri dar foarte practice.

4 răspunsuri:
| Joana96 explică:

Credeti ca ar fi o problema daca ma vopsesc? Adica, am auzit ca atunci cand esti in perioada aia sensibila laughing) nu iti prinde vopseaua :d daca ma vopsesc in perioada asta, cu secretia maronie credeti ca are ceva?thinking adica e posibil sa nu imi prinda?

| gabby269 a răspuns (pentru Joana96):

Nu are nici o treaba vopsitul parului cu menstruatia. Vopseste-te linistita!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Această secreţie maro închis POATE reprezenta un simptom premenstrual, care apare cu 3-7 zile ( sau mai RAR, chiar cu 10 zile ) ÎNAINTE de a veni menstra - deci, e posibil ca în următoarele zile să-ţi vină menstruaţia!

Sau, e posibil ca să fie chiar menstruaţia - depinde de aspectul menstrelor tale anterioare...

Totuşi, din moment ce nici tu NU poţi face "diferenţa" între ele, bănuiesc că eşti în primul an de ciclu menstrual.

De asemenea, acele scurgeri pot fi şi semnul unei infecţii - aşa cum spunea şi @Empathizer.

Dacă consideri că nu este menstruaţie, atunci ar fi indicat un control ginecologic ( mai ales dacă secreţia este însoţită de alte simptome : miros urât/deranjant, mâncărimi sau usturimi, etc. ).

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Toate cele bune.

| Empathizer a răspuns:

E posibil sa fie o menstruatie mai putin abundenta sau o infectie locala. Nu are ce sa strice daca mergi la un control medical. Sanatate!