| sparklingqueen a întrebat:

Buna,de cateva zile de cand m-am dat cu o crema pentru ca am avut o incizie,mi sa iritat toata fruntea si intr-un fel sa exfoliat si am crapata pielea si foarte sensibila,si o mancarime oribila, de fiecare data cand ma scarpin mi se irita si mai tare, tin sa mentionez ca am avut o operatie banala pentru un chist mic.e normal?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ai facut rau, trebuia sa astepti sa apara pe stoc crema care ti a recomandat o medicul, graba strica treaba acum ai iritat pielea, numai da cu nimic spala te cu apa si sapun pe frunte clateste bine apă si sapun, si numai da cu nimic, mergi saptamana viitoare inapoi la medic si spune i ca nu ai gasit crema pe care ti a recomandat o el si te ai dat cu ce aveai in casa si ai facut o alergie, roaga l sa-ti dea ceva sa ti treaca alergia dar numai da cu cremele pe care le ai in casa, cumpără doar ce ti spune medicul, cauta la toate farmaciile ca sigur gasesti, ce varsta ai?

26 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Crema ti a recomandat o medicul? Sau ai dat cu ce crema ai avut in casa.

| sparklingqueen explică (pentru CristiDinBucuresti):

Crema care mi-a dat o medicul nu mai era in stoc cand m-am dus sa o iau eu asa ca m-am dat cu o crema care o aveam in casa pentru cicatrizare

| sparklingqueen explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am 19, pana acum m-am dat cu apa si sapun si am programare luni

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru sparklingqueen):

Mult succes

| sparklingqueen explică (pentru CristiDinBucuresti):

Multumesc!

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru sparklingqueen):

Multumesc si eu pentru funda, sanatate, si sa ne tii la curent cu ce rezolvi la doctor.

| sparklingqueen explică (pentru CristiDinBucuresti):

Desigur

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru sparklingqueen):

Ok!

| sparklingqueen explică (pentru CristiDinBucuresti):

Buna! mi-a trecut de la sine de cand nu am mai folosit aceea crema

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru sparklingqueen):

Ma bucur sa aud ca esti mai bine, santate multa si weekend placut i ti doresc.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru sparklingqueen):

Ai facut rau, trebuia sa astepti sa apara pe stoc crema care ti a recomandat o medicul, graba strica treaba acum ai iritat pielea, numai da cu nimic spala te cu apa si sapun pe frunte clateste bine apă si sapun, si numai da cu nimic, mergi saptamana viitoare inapoi la medic si spune i ca nu ai gasit crema pe care ti a recomandat o el si te ai dat cu ce aveai in casa si ai facut o alergie, roaga l sa-ti dea ceva sa ti treaca alergia dar numai da cu cremele pe care le ai in casa, cumpără doar ce ti spune medicul, cauta la toate farmaciile ca sigur gasesti, ce varsta ai?

| Nirvanaaa a răspuns:

Înclin sa cred ca e de la crema, nu de la operație. Ai făcut reacție adversa la ea probabil. Nu, nu e normal.

| sparklingqueen explică (pentru Nirvanaaa):

Incerc sa nu m-a m-ai scarpin in aceea zona, luni am programare sa vad un doctor

| Nirvanaaa a răspuns (pentru sparklingqueen):

Sub nicio forma nu scărpina zona, nu o da cu nimic, doar sa speli zona cu apa ca e inofensiva. O sa decidă dermatologul ce îți da. Multă sănătate!

| sparklingqueen explică (pentru Nirvanaaa):

Si asta am facut, am incercat cat de cat sa nu ma scarpin deoarece stiam ca e ceva de la crema sau un fel de alergie, multumesc pentru sfaturi!

| sparklingqueen explică:

Nu am pielea alba si nici nu miroaselaughing))o am rosie, ca un fel de iritatie

| sparklingqueen explică:

Hai m-a m-ai lasi?laughingnu am zis ca ma ustura zona, ci ca simt o mancarime oribila, tu clar nu ai fost atent la ceea ce am zis eu laughing

| endruşchis a răspuns (pentru sparklingqueen):

Sper sa fie cum zici tu...

| sparklingqueen explică (pentru endruşchis):

Aia e daca mi se face pielea alba, deja o am laughing

| endruşchis a răspuns (pentru sparklingqueen):

Daca ar fi doar atat?

| Salontanul a răspuns (pentru endruşchis):

Atat te duce mintea? https://imgur.com/mqvkaKg
Atentie mare! Chestie de 7 ani de acasa.

| endruşchis a răspuns (pentru Salontanul):

Ce este cu acel link?

| Salontanul a răspuns (pentru endruşchis):

Dece? Nu stii sa citesti? Ti-am expus "opera" prin care ma jignesti.

| endruşchis a răspuns (pentru Salontanul):

Nu va jigneam domnule, v-am dat un sfat care v-ar putea salva viata. Va rog frumos sa nu va mai asumati lucruri despre mine sau despre boala care mi-a luat mama de langa mine. Asa ceva nu este posibil, si nu voi accepta!

| Salontanul a răspuns (pentru endruşchis):

E! In ca un "sfat" din asta si te asigur ca-ti fac raport la admina sa te trimita la plimbare. Daca era un sfat nu ma contactai pe PM. O spuneai aici ca oricaruia. Ce esti medic? Ai descoperit o noua boala? Nu te-am vazut pe lista premiilor Nobel! Nu fa pe glumetul ca nu esti!

| endruşchis a răspuns (pentru Salontanul):

Sa ma "trimita" la plimbare? Din ce cauza? Nu am facut nimic gresit. Nu inteleg cine esti dumneata sa ma atenționezi tu pe mine, deci te rog sa ne vedem cu toții lungul nasului. Seara buna

| Salontanul a răspuns (pentru endruşchis):

Vezi? Esti si needucat. Dupa ce ma jignesti tot eu sunt care nu-mi vad de lungul nasului? Si-ti atrag atentia pentru jigniri aduse mie. Si chiar daca jigneai alta persoana nimic nu ma oprea sa-ti atrag atentia. Acest site nu accepta asa ceva. Crezi ca daca le faci pe ascuns nu se poate vedea? Eu zic sa te calmezi si sa te gandesti de doua ori inainte de a posta ceva.