| anonim_4396 a întrebat:

Bună!
Vin și eu cu o scurta întrebare. Recent am început niște tratamente pentru tratarea acneei. Nu sunt în tara dar e posibil ca medicamentele sa fie aceleași. În prima luna iau tratament medicamentos (tetralysal) 2 gelule pe zi și următoarele 2 luni iau numai câte o gelula în fiecare zi.
Pe lângă acest tratament am și un săpun special cu care trebuie sa îmi spăl fata, o crema pe care o aplic dimineața în fiecare zi numai în zonele cu probleme (coșuri, cicatrici.) și o crema cu antibiotic (treclinax) pe care trebuie sa o aplic la 3 zile seara. Normal încetul cu încetul trebuie sa reduc și sa ajung sa o aplic o data la 2 zile, după o data la o zi. Înțelegeți ideea.
Problema este ca nu am crezut ca este atât de puternica crema, am folosit-o doar de 3 ori pana acum. În ziua cand am început tratamentele, după 2 zile am aplicat iar și a doua zi seara am aplicat iar crezând ca nu am pielea atât de sensibila. Acum pot sa zic ca mi s-a înroșit pielea în jurul gurii și pe obraji și pielea nu mai are textura fina ci o textura ca pielea unui crocodil.
Am sunat dermatoloaga, aceasta zicându-mi ca ar trebui sa folosesc crema o data pe saptamana, sa continui pastilele și sa folosesc o crema hidratanta, dar oricum i-o luasem înainte fiindcă mi-am dat seama ca mi s-a uscat pielea destul de tare și am cumpărat imediat o crema care îmi hidratează.
Folosesc crema de 2 zile deja și am prea puține ameliorări. Textura pielii e tot la fel, parca devin și mai roșie, cu toate ca folosesc crema hidratanta și menționez ca și săpunul are efect hidratant și nu știu ce sa fac sa scap repede de roseata. Îmi e frica fiindcă dacă întru în panica încep sa îmi iau filme ca mi-am stricat fata și nu se mai repara și etc etc. Poate are cineva o idee pentru ceva naturist care chiar are efect măcar ca să dispară roseata.
Sau măcar o mica incurajare ca se ameliorează cu crema hidratanta. Poate a trecut cineva printr-un lucru asemănător. Aștept un răspuns. Va mulțumesc mult!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| MariaEElena0505 a răspuns:

Uite, eu n-am trecut. Dar stiu ca efectele acestea nu trec in doua zile. Încearcă sa continui acest tratament încă o săptămâna, iar dacă nu se ameliorează, renunta. Sigur se poate face ceva ca sa fie ok. Și ia-ți o crema hidratanta buna, chiar dacă costa ceva mai mult.
Și nu te panica, încearcă sa găsești o soluție. Nu rezolvi nimic cu panica. ‘) Gândește pozitiv.

| Hypefox a răspuns (pentru MariaEElena0505):

Mulțumesc mult! Apreciez! ❤️

| MariaEElena0505 a răspuns (pentru Hypefox):

N-ai pentru ce. Ai grija de tine. ‘)

3 răspunsuri:
| PsihologDanielBotezan a răspuns:

Salut! sad Eu pentru coșuri am folosit mixtura mentolată. (conține alcool) big grin Nu mai pune nimic pe față, doar spală-te des pe față și ascultă sfatul dermatologului! happy Mult succes! Funda? big grin