| antonela99 a întrebat:

de catva timp eu nu prea mai vad la tabla la scoala. de fapt vad foarte in ceata. Si cate odata ma doare capul. Credeti ca pot avea miopie? funda pentru cel mai bun raspuns.:*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

La orice optica medicala unde exista aparat computerizat de determinare a dioptriilor iti va elucida problema.Nu intarzia, fortand ochii miopia iti va creste rapid!

| antonela99 explică (pentru fabiola):

Da stiu ca va trebui sa fac un control si nu voi mai amana prea mult dar ma ingrozeste ca voi purta ochelari si in plus nici nu imi sta bine. stiu ca este vb de sanatatea mea dar...

| fabiola a răspuns (pentru antonela99):

Eu port de o viata, ochelari, dar mai importanta este sanatatea.O miopie necorectata la timp, avanseaza si in timp va trebui sa recurgi la operatii, va fi dificil cand vei vrea sa ai un copil! Nu cred ca vrei asta.In plus, acum se gasesc o sumedenie de rame frumoase, estetice, ceea ce eu in acea vreme, cu mari eforturi procuram!

| Empathizer a răspuns:

Ai o tulburare de vedere pentru care e necesar sa mergi la un consult oftalmologic. Datul cu parerea aici e o pierdere de timp care nu te va ajuta sa rezolvi problema.

| CryChristiAN a răspuns:

Aceasta tulburare de vedere este data si de cresterea in inaltime a adolescentului. happy

| DumiY a răspuns:

Buna!
Cel mai bine este sa te duci la un medic el stie mai bine ce ai de facut. Asa am patit si eu nu vedeam la tabla mai exact de departe. Am fost la medic si din pacate a trebuit sa port ochelari.

| antonela99 explică (pentru DumiY):

Pai si cat timp va trebui sa porti ochelari?happy

| DumiY a răspuns (pentru antonela99):

Pai pana cand o sa ti se refaca vederea. Eu port de 2 ani ochelari. Pe parcurs trebuie sa te duci din nou la medic sa faci control. Eu ma duc din 6 in 6 luni. Poate nu o sa iti trebuiasca neaparat ochelari poate o sa iti dea niste picaturi si o sa ti se refaca vederea. Oricum doctorul stie mai bine ce are de facutwinking

Răspuns utilizator avertizat
| Symonela a răspuns:

Cu siguaranta ai miopie.Si fiica-mea a trecut prin asta dar cu un consult la oftamologie si cu o pereche de ochelari adecvati se rezolva problema.Asa ca:fuguta la medic!