| Armiilias a întrebat:

Bună, de ce după 10 zile de tratament cu ovule "pentru candidoza " nu are nici un efect, in 3zile au avut efect "gravida in 8 luni "?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Pentru ca infectia este atat de masiva, ca necesita tratament de durata indelungata. Uneori fiind nevoie sa faci tratament 3 sau 6 luni continuu, ca sa scapi de candida, care este foarte usor sa evolueze sis a se extinda.
Ori, poate nu ai facut tratamentul corect
Ori poate ai avut sex si te-ai reinfectat
In orice caz, candida si alte boli contagioase sau cu transmitere sexuala, necesita tratament concomitent, atat la barbat cat si femeie, iar relatii sexuale sunt interzise pe toata perioada tratamentului, ca sa se evite reinfectarea.
Repeta tratamentul de candida pana iese negativ.
Nu uita: fara sex pana la confirmarea ca nu mai ai candida.