| Misterious_7096 a întrebat:

de ce poate fi cauzata durerea gandei tiroide?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| doctoru a răspuns:

Desi raspunsurile sunt bine documentate, eu te intreb: sigur e tiroida? aia nu prea doare. sa nu fie o banala amigdalita sau chiar o durere de masea(se intampla frecteven).

| gabriela a răspuns:

De formarea gusei, care apasa catre interior. Mergi la endocrinolog.

| Cleona a răspuns:

Nodulii tiroidieni sunt cresteri anormale sau tumefieri aparute la nivelul glandei tiroide. Majoritatea nodulilor nu sunt cancerosi (sunt benigni) si nu creaza probleme. Multi nici nu necesita tratament.

Doar aproximativ 5% din noduli sunt cancerosi. Acestia trebuie excizati chirurgical.In cazuri rare nodulii determina probleme tiroidiene. Cand un nodul produce prea multi hormoni tiroidieni apare hipertiroidismul, glanda fiind hiperactiva sau suprafunctionala.CauzeSus

Nu se cunoaste cauza exacta a nodulilor tiroidieni. Se stie totusi ca cei expusi radiatiilor au risc mai mare de dezvoltare a nodulilor tiroidieni. Expunerea la radiatii din mediu sau iradierea terapeutica anterioara a capului, gatului sau toracelui (mai ales in copilarie) creste ricul de noduli tiroidieni.

Expertii apreciaza ca nodulii tiroidieni se transmit genetic. Astfel daca un parinte a avut noduli tiroidieni, copii au risc mai mare de dezvoltare a acestora. Daca este asociata o alta problema a glandei (gusa de exemplu) riscul de noduli tiroidieni este mai mare.
SimptomeSus

Majoritatea nodulilor sunt asimptomatici si sunt nesesizabili. Sunt descoperiti adesea la un examen de rutina sau la investigatii precum tomografia computerizata sau ecografia efectuate din alte motive. Daca nodulul tiroidian este mare poate fi palpat sau se poate observa o crestere in volum a gatului.In cazuri rare se pot resimti:
- durere sau senzatie de plenitudine la nivelul gatului;
- dificultate la inghitire;
- dificultate la respirat;
- nervozitate, tahicardie, transpiratii, scadere in greutate sau alte simptome de hipertiroidism (exces de hormoni tiroidieni);
- astenie sau depresie, probleme de memorie, constipatie, piele uscata, senzatie de frig sau alte simptome de hipotiroidian sau hipertiroidian (deficit de hormoni tiroidieni).

| Antonia90 a răspuns:

Buna! :)
http://www.ziare.com/articole/glanda+tiroida+sarcina
Sper ca e ceea ce cauti, si ca iti va fi de ajutor! :)
O zi buna!