| Andruta99 a întrebat:

Buna!
De ceva timp am niste probleme cu scaunele. In mare parte sunt tari, insa merg la baie de mai multe ori pe zi, uneori ma balonez fara motiv, am hemoroizi (de cateva zile m-au facut praf, se retrag si apar din nou si tot asa), am fost la gastro acum ceva timp si mi-a spus ca diagnostic, intestin iritabil, insa stau cu teama permanenta ca ar putea fi ceva mai grav, ca un cancer la colon. Am doar 23 de ani.
Ati intalnit astfel de cazuri la varste tinere si cu simptomele astea?
Multumesc! Multa sanatate

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu este cancer stai linistita, totul depinde de alimentatie, constipatia mai este si mostenita genetic, maninca prune pe stomacul gol dimineata ca sa ai scaunul moale, numai mînca brînză cartofi paine decat integrala, bea apă 2 litrii, daca corpul este privat de lichide atunci scaunele devin tari si te chinui sa elimini, plus ca la o fortare mai puternica poti fisura intestinul se rupe, hemoroizii tocmai din cauza alimentatiei si statului prelungit pe scaun sau facut, trebuie sa mergi pe jos sa faci miscare, nu ai spus daca ai munca de birou stai mai mult pe scaun sau in picioare, dar ca sa scapi de hemoroizi trebuie sa cumperi supozitoare hemorzon se numeau inainte, sau cicatridina, poti de asemenea sa pui supozitoare cu glicerina ca sa inmoaie scaunul sa numai fie asa tare, ai facut cu sange scaun? Dupa fiecare scaun spala te la fund cu apă calda si da cu o crema eventual tetraciclina care vindeca daca ai rana in urma scaunelor tari. In zilele noastre majoritatea ne confruntam cu hemoroizi si constipatie datorita mincarii care este plina de chimicale si de E uri. Sanatate multa si bea multa apă plus consuma fructe prune pepene caise piersici ele au un aport mare de apă in special pepenele rosu si te ajuta sa scapi de constipatie, mai poti lua dulcolax.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sarut mina! Cîte kilograme ai? Multumesc.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca ai teama de cancer la colon si ai deja colon iritabil si hemoroizi, atunci ai destule motive foarte seriose sa schimbi radical mancarea nesanatoasa si obiceiurile proaste pe care le ai zilnic si sa mananci sanatos si regulat, ca sa-ti repari intestinul, sa dispara hemoroizii si sa nu mai apara in viitor sansa de cancer la colon.
Sanatate multa!

| MihaiSpeedster a răspuns:

Poți face o colonoscopie. 23 de ani e o vârstă foarte mică și neobișnuită pentru cancer la colon, dar pentru liniștea ta, fă colonoscopie.
Pentru scaun tare… E vară, consumă caise, prune si legume la greu. Și multe lichide.