| anonim_4396 a întrebat:

Buna! De ceva timp am o problema gastrointestinala, dar tot nu reusesc sa aflu ce e. Mentionez ca am fost la doctori, am facut si investigatii, dar tot nu am rezolvat nimic, asa ca va rog sa nu imi comentati cu "Du-te la doctor.". Pun intrebarea aici, cu speranta ca poate gasesc pe cineva care a avut simptome asemanatoare sau poate gasesc pe cineva care se pricepe in domeniu si stie ce ar putea fi sau ce analize sa mai fac. O sa spun simptomele pe care le am: greata foarte des dupa ce mananc, saliva excesiva (mai ales dimineata, atunci are si o culoare galbuie), cand ma apas in zona epigastrica (intre esofag si stomac cred eu) simt o usoara durere, dar daca nu apas nu ma doare, de un an de zile nu mai pot consuma lactate, pentru ca imi aparuse urticarie, ma balonam foarte tare, aveam diaree si dureri abdominale. Nu stiu daca o fi alergie sau intoleranta, insa la lactoza nu e, pentru ca am mancat iaurt fara lactoza si tot la fel am patit. O perioada numai de la lapte pateam asa, insa de vreo jumatate de an am inceput sa patesc la fel si de la oua si cartofi, iar de vreo 3 luni vad ca patesc de la mai multe alimente, dar nu la fel de rau. Nu urticarie, ci doar ma mananca timp de cateva secunde in anumite zone, iar apoi imi trece. De balonat, tot ma balonez tare, am scaunele mai moi a doua zi si am dureri in zona intestinului (nu durere insuportabila, dar e o durere cronica care nu e intr-un singur loc, ci mi se tot muta in anumite zone ale abdomenului. Probabil ma doare cand trece mancarea pe acolo sau nu stiu.). Singurele alimente pe care le suport sunt orezul fiert, fructele (in special bananele), sucurile/compoturile naturale si anumite legume crude (castravetii de exemplu). Eu mai mananc si altele, ca nu as putea sa mananc zilnic aceleasi alimente, dar simt ca nu imi fac bine altele. Pana si de la legumele fierte simt ca ma balonez si tot asa am simptome cum am descris mai sus. Inainte nu aveam nimic de la ele. Ar putea fi intoleranta? La ce mai exact? Singurul lucru care nu mi-a iesit ok la analize e calprotectina care mi-a iesit marita, ceea ce arata o inflamatie intestinala din cate am citit pe internet. +o usoara anemie, dar nu e de mirare, daca nu ma hranesc cum trebuie din cauza simptomelor. Desi nu stiu ce fel de anemie e. Calciul, fierul, magneziul, B12 si ce am mai facut mi-au iesit bune. Probabil e din celelalte B-uri pe care nu le-am facut. Ecografii am facut si sunt bune, analizele la scaun pentru diferiti viermi si bacterii sunt bune si acelea... Voi mai repeta analiza pentru Helicobacter Pylori, pentru ca nu am incercat metoda ELISA. Va rog foarte mult, daca ati patit si voi si imi puteti spune ce ati facut sau daca cunoasteti pe cineva in domeniu cu care as putea vorbi pe net, v-as fi recunoscatoare. Am spus pe scurt ceea ce am, dar ar mai fi si altele de spus.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Am fost si eu in situația ta. Alergica la unii alergeni si intoleranta la alte alimente si mai ales chimicale. Eu in schimb aveam si un ulcer duodenal si intestinul iritabil. Nici un medicament nu își făcea efectul si am ales sa scot testând fiecare aliment in parte devenind astfel vegetariana total si ma feresc si de vegetalele tratate cu chimicale. Îmi lucrez gradina bio, si cumpăr de la fermieri restul dar tot cultivat bio. Am in apropiere un fermier care are solarii si nu folosește chimicale la producerea legumelor si zarzavaturilor. Mai ma păzesc si de insecticide sau alte chimicale folosite la curățenie si spălat. Folosesc in loc de detergent săpun de casa, se găsește in comerț, si pentru fata săpun cu miere si propolis. Tu trebuie sa testezi sa vezi la ce ești alergica, sau ce nu tolerezi. Succes si sanatate!

| anonim_4396 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Bine, multumesc! O sa caut pe internet sa vad ce analize trebuie facute pentru alergii si intolerante.

| NunuNini a răspuns:

Urat de tot. Presupun ca ai facut toate investigatiile pentru ficat/fiere. Pentru ca dupa simptome, primul gand acolo ma duce. Intoleranta la gluten?
Sa fereasca (careva) sa fie boala celiaca!
Putini medici, profesori in clinici, o pot depista. Si numai in centre medicale mari. Am auzit de un caz cu simptome asemanatoare -nu vreau sa te sperii!- si care s-a chinuit mult cu regim alimentar. Nu exista un tratament fix, ci numai in functie de... habar nu are nimeni.
Cauta un medic internist, profesor intr-o clinica mare si cere o consultatie la el spunandu-i tot: simptome, tratament, regim alimentar, etc.
Sanatate!

| anonim_4396 explică (pentru NunuNini):

Am facut si pentru ficat cateva analize pe care mi le daduse doctorita de familie si mi-au iesit bune. Si eu ma gandeam la intoleranta la gluten, pentru ca painea cred ca e singurul aliment pe care il mananc chiar in fiecare zi. Voi incerca o saptamana sa nu mai mananc nimic cu gluten, ca sa vad cum ma simt. Imi voi lua paine fara gluten sau o voi inlocui cu altceva (rondele de orez sau un fel de tartine din alte cereale care nu contin gluten.). Sper totusi sa nu fie asta. Putin timp pot incerca sa scot glutenul din alimentatie, dar sa tin acest regim toata viata ar fi chiar greu. sad La mine a inceput problema asta la finalul lui 2016-inceputul lui 2017. In decembrie 2016 avusesem febra si crezand ca e raceala am luat Nurofen 3 zile. Nu stiu daca a fost raceala sau ce a fost, dar de atunci am inceput sa am cate putin greata la alimentele mai cu grasimi. In febraurie 2017 facusem din nou febra si am luat iarasi Nurofen pana mi-a trecut - 4 zile, dar am luat doza mai mica, in functie de greutate, nu de varsta, pentru ca sunt mai slaba. Ei bine, de atunci nu stiu ce s-a intamplat, dar am avut o perioada in care nu am putut sa mananc mai nimic. Imi era greata cam de la orice. Mancam numai ciorbe de legume, cartofi natur, alimente usoare. De atunci am inceput sa tot fac analize. Vazand ca nu aflu odata ce am, am luat naturiste. Ceaiuri, miere de albine cu alte produse apicole si mi-am mai revenit putin incat incepusem sa pot manca si cate putina carne si produse lactate, pentru ca la inceput nu puteam deloc. Iti multumesc pentru sfaturi si sanatate si tie! O sa mai caut medici. Sper sa gasesc un internist bun. Cautasem si gastroenterolog. Am sunat la doua clinici, insa la niciuna nu acceptau persoane sub 18 ani la gastroenterolog. (Eu am 16 ani.) Mi-au spus sa merg la pediatru, dar la pediatru nu am rezolvat nimic. Mi-a dat chiar trimitere la alt pediatru. laughing)

| Catalinabobolina a răspuns:

Ai încercat să iei probiotice cel puțin trei luni? Și eu am o problemă asemănătoare doar că la mine s-a distrus flora intestinală din cauză că am luat antibiotice pentru pneumonie