| Crissy9Sweet a întrebat:

De câțiva ani tot a părerea că s-ar putea să sufăr de anxietate. Mai mereu am atacuri de panică, palme transpirate, tahicardie, senzația de nod în gât, îmi tremură tot corpul, amețeli, migrene, insomnie și stări de vomă. Cel mai mult mă îngrijorează unele momente când nu mai pot sî vorbesc, tot spun "nu,nu, nu..." ca o moară stricată, parcă nu mai sunt conștientă de nimic, mi se rupe firul și mă trezesc că am făcut niște lucruri în public pe care nu mi le amintesc. Multă lume m-a vazut vorbind aiurea(mai mult cuvinte fără sens) deși eu nu îmi amintesc să le fi spus. Ce e neînregulă cu mine și ce pot să fac? Menționez că am vârsta de 19 ani iar problema asta o am de la 11 ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Oana92 a răspuns:

Mergi la psiholog. Dupa o evaluare vei putea face terapie si eventual te va trimite la un psihiatru pentru un tratament medicamentos. Faptul ca mergi la psihiatru nu te face nebun, dar un psiholog nu are dreptul de a prescrie medicamente.

E important sa primesti un diagnostic corect. Ca faci atacuri de panica si ca suferi de anxietate e evident, dar trebuie investigat si faptul ca, aparent, faci lucruri de care nu iti mai aduci aminte. Mergi cu incredere la un psiholog, de preferat un psiholog clinician.

Pana cand reusesti sa ajungi la un psiholog poti incerca sa faci urmatoarele exercitii cand simti ca urmeaza sa faci un atac de panica : incepi sa numeri si sa numesti obiectele din jurul tau, numeri descrescator din 7 in 7 sau din 9 in 9 (sau cum vrei, dar sa nu fie din 2 in 2 sau din 5 in 5, ca e prea usor) incepand cu 100.

Sanatate!

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai aceasta problema de la 11 ani, parintii tai ar fi trebuit sa mearga cu tine la un control. Trebuie sa existe o cauza serioasa pentru aceste stari ale tale. Ametelile poti sa le ai din cauza anemiei, poate nu te hranesti bine, dat starile de voma, durerile etc au alta cauza. Trebuia sa fi mers din timp la un control. Cum ai rezistat in felul asta atatia ani? Fa niste analize urgent.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bine ca ai mentionat varsta, ai 19 ani, matura sa intelegi faptul ca un psiholog te poate ajuta mult, de fapt este singurul care te poate ajuta sa-ti revii, noi, aici, cam cu atat te putem ajuta. mergi la un psiholog!

| Justme111 a răspuns:

Unii oameni care sufera de anxietate, isi cumpara un animal de companie(gen.cel mai bun prieten) unii care au trecut prin asta spun ca animalele le-au ajutat sa treaca peste