| AndreeaMoniy a întrebat:

Buna!
De ceva timp am probleme cu glanda tiroida. Mi-am facut analizele la sange ( pe care le fac periodic), mai exact Tsh, T4 si calcitonina.
Si am o mica nelamurire. Cand ar trebui sa ai motiv de ingrijoare... atunci cand valorile calcitoninei sunt mai mici sau atunci cand sunt mai mari?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SkyPilot a răspuns:

Cand sunt mai mari. Valorile mici nu au o semnificatie clinica.
Am gasit o lista pe net:
"Valori crescute apar in : • Afectiuni maligne: carcinom medular tiroidian, carcinom pulmonar, de san, al celulelor insulare pancreatice, al ovarului, prostatei, tumori carcinoide; pacienti cu turnover osos crescut in metastaze osoase • Afectiuni benigne: hipercalcemie indiferent de cauza, sindromul Zollinger Ellison, ciroza hepatica, anemie pernicioasa, tiroidita acuta, insuficienta renala cronica."

1 răspuns:
| Donsavas a răspuns:

Consulta un nutritionist! Problemele hormonale au treaba cu regimul tau alimentar.