| sparklingqueen a întrebat:

Buna,de ceva timp, cam de 1 an imi apar niste coji pe scalp si cand le dau jos imi apar niste pete rosii pe cap, si am foarte multa matreata in ultimul timp si am incercat sa schimb samponul si nu a mers. aveti o banuiala de ce mi se intampla asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| AnemonaP a răspuns:

Ai scalpul super uscat. Consulta un dermatolog. Cu sampoanele din supermarket-uri nu faci nimic.

| Kamiyashiro a răspuns:

Ai folosit ceva sapunuri care ti-au iritat si uscat pielea capului, ai nevoie de hidratatea pielii in mod corespunzator
nu m-as risca la creme ca nu sti daca au efect benefic, incearca cu ceva ulei de piele
totusi un consult la dermatolog ar ajuta sa stii daca e o reactie de la chimicale din sapun sau e o afectiune seboreica care poate avea o cauza interna in corp
ce vezi tu este un efect sau simptom la ceva, ori intern (afectiune) ori extern (chimicale din sapun sau detergent)
Primul pas este sa indentifici cauza corespunzator si sursa manifestarii. DEeci ai nevoie de consult, nu doar un simplu sfat.