| Tyberiu2000 a întrebat:

Bună de ceva timp încep să am un fer de problemă.În unele momente,în anumite locuri,încep să mă simt speriat, deși nu am nici un motiv. Încerc să trec peste această senzație,dar nu reușesc, chiar din contră, încep să o simt și mai puternică.În acele momente fug înapoi în casă sau alte locuri, iar sentimentul dispare.De fapt îmi este frigă nu mai când mă gândesc la această problemă.De exemplu chiar când scriu acum.Sunt singur în cameră și mă simt de parcă cineva este în spatele meu gata să-mi facă ferul.Cum aș putea scăpa de această problemă? Vă rog, ajutați-mă!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Suferi de anxietate si mai exact de agorafobie. Tot pe fondul anxietatii ai si frica asta ca urmeaza sa se intample ceva rau (nejustificata). Probabil ai momente cand fierbi pe dinauntru desi nu exista temei real. Daca simti ca problema te depaseste si ajunge sa te controleze ea pe tine si nu tu pe ea, te sfatuiesc sa apelezi la un psihiatru (nu psiholog). Nu este nicio rusine sa te tratezi de o afectiune (in cazul de fata anxietate) este rusine sa te iei dupa gura lumii ramanand bolnav si ignorant.

| raresandrey a răspuns:

Mai bine mergi la un psiholog, se numesc atacuri de panica, am impresia.

| Tyberiu2000 explică:

Aș vrea să știți că am citit totuși "Atenția" care mi-a dat-o TPU-ul.Așa vă v-aș ruga să nu mai spune-ți să mă duc la un psihiatru. Oricum pentru vârsta mea(14 ani)am suficiente pe cap.

| andrei9530 a răspuns:

Eu iti recomand sa te duci in cel mai scurt timp la un psiholog deoarece aceste atacuri de panica pot cauza si alte problem de sanatate: de tip neurologic, cardiac si multe altele

| UnicornFlavored a răspuns:

Anxietate, poate? orice tine de psihicul tau trebuie tratat cu seriozitate. cand racesti, te duci la doctor, cand ai stari ca ale tale, mergi la doctor, de asemenea. noi aici nu suntem doctori, iar problemele de genul sunt serioase, intrucat iti pot afecta viata si tot ce inseamna ea. nu iti fa griji, nu esti "nebun", vorbeste cu cineva apropiat si sigur vei primi ajutor. sper sa te simti mai bine.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru UnicornFlavored):

Nebun nu este in niciun caz, el sufera de anxietate care este o nevroza si nicidecum o psihoza.

| UnicornFlavored a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Stiu acest lucru, ma gandeam doar ca, data fiind mentalitatea romanului sau al omului in general, spundand asa ceva parintilor sau prietenilor l-ar crede "nebun". oricum, nu conteaza, ce conteaza e sa se faca el bine.happy

| IuliiChiştooc a răspuns:

Vorbeste cu familia,cu apropiatii,si mergi la un doctor. Vorbeste-le despre cum te simti tu in ultimul timp, si cu siguranta veti gasi o cale sa rezolvati lucrul asta.
tata imi spune mereu, atunci cand mi-e frica, sa imi spun in gand, de mai multe ori: "Revino-ti! Revino-ti!" sau chestii de genul asta.Trebuie sa fii sigur pe tine si sa vrei cu adevarat sa scapi de asta.Dar tata nu e doctor, deci cel mai bine e sa te consulti happy.