| MiaMianda a întrebat:

Bună
De ceva timp ma simt destul de rau, ameteala, sete excesiva, gura uscata, greata, piele uscata. Beau aproximativ 5 litri de apa pe zi si degeaba... Abia astazi m-am gandit sa-mi iau glicemia si a fost 155, precizez ca eu nu mananc sarat si nici zahar. Ideea e ca iau anticonceptionale de o luna si m-am gandit ca din cauza lor ma simt rau dar problema cu setea si gura uscata a fost mai demult. Eu ma gandesc ca as putea avea diabet pentru ca am in familie persoane cu diabet. Ce analize ar trebui sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pare a fii diabet!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Glicemia 155 indică diabet, pe car poți să îl ai și fără să consumi zahăr. Această boală netratată are consecințe grave. Astfel rapid al medic.

| Dismally a răspuns:

Seata excesiva este unul din semnele diabetului. Mergi la un diabetolog, iti va spune el ce analize ai nevoie, in principiu glicemia si hemoglobina glicata.