| ina28 a întrebat:

E firesc sa beau 5 l de apa ziua si noaptea? Glicemia e ok, deci nu am diabet.Imi place rau de tot sa beau apa.Nu beau altceva, dar totusi poate fi periculos? Precizez ca nu fac sport.Totusi,de ce mi-e sete tot timpul?(nu mananc sarat).

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mefisto23 a răspuns:

Bine ca nu bei alcool laughing E normal sa bei cam 2-3 litri de lichid in decurs de 24 de ore. 3-5 litri se beau lejer vara, cand e foarte cald. Cred ca ar trebui sa intrebi un medic specialist, tot ce pot sa spun e ca o cantitate nejustificata de apa poate supune rinichii la un efort inutil. Sa nu fie o obisnuinta ceva, se mai intampla sa facem anumite lucruri ca ne-au intrat in reflex. happy

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca nu transpiri mult, e cam mult. Eu beau cam 3, 5 litri cand nu fac sport.
De diabet insipid te-ai cautat? Sau de secretie inadecvata de hormon antidiuretic (ADH)?

Stefan
| Stefan a răspuns:

Nu as vrea sa gresesc dar ar fi bine sa faci un examen la plamani sa vezi daca totul este normal, totusi 5 litri de apa pe zi mi se pare cam mult.

| unicka a răspuns:

Am si eu o intrebare pentru tine: parintii tai cate lichide beau? iti verifici greutatea periodic? sa nu fie o problema genetica si ereditara de la parinti.nu ar fi periculos pentru sanatate dar cel mai bine ar fi sa mergi la un specialist.

| DeeaPustoaica a răspuns:

Este sanatos sa bei apa. Sunt recomandati min. 2 l pe zi. Nu vad nicio problema. Stai linistita. Este o mica placere pentru tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai nu ai spus unde lucrezi ca daca esti brutar, sticlar e clar e mediul de vina, nu cred ca ar fi ceva periculos dar recomand sfatul unui doctor.

| ina28 explică:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri! Really helped me!happy