| Mariana5576jzjxjx a întrebat:

Bună, de ceva timp nu prea mai dorm bine noaptea cam de când s-a încheiat vacanta de pasti unde am dormit mereu până la 10 după ce a început școala o săptămână am dormit naspa după o săptămâna am dormit ok și acum iarăși, dorm foarte putin si dimineata mi se face somn atunci trebuie să merg la școală. Spre exemplu ieri am dormit 12 ore iar in seara asta mai deloc și imi induce stare de frica si sunt agitată ca nu pot dormi pentru a fi odihnita, am mai luat optisomn plicuri și alea mă ajuta să dorm mult dar sunt ok daca iau mai des? Sau ceaiuri pentru somn ca să beau in fiecare zi de culcare stiti? Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Culcarea trebuie sa fie la 9.30 sau 10 seara, indiferent ca iti este somn sau nu, ca sa iti faci un ritm sanatos de somn.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Fă gimnastică multă. Te pui în pat la oră fixă cu lumina stinsă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

7-9 ore este un somn normal pentru o persoana adulta. Se poate sa trebuiasca sa-ti schimbi stilul de viata cu totul. Fa un efort sa mananci la ore fixe, sa faci miscare, sa renunti putin la electronice, adica incearca sa faci un program si pentru ele etc.
Vezi o perioada 1-2 saptamani cum merge. Trebuie sa corectezi cauza pentru care se intampla. Optisomn nu cred ca va rezolva asta.

| DanyCbr a răspuns:

Numai dormii 12 ore. Corpul uman are nevoie doar de 6-7 ore. Și te vei simții mult mai odihnita pe timpul zilei și seara vei adormii nu o sa stai treaza sa te chinui sa adormi. Eu dacă dorm 6-7 ore ma trezesc mult mai odihnit fata dacă dorm 10-11 ore.