| anonim_4396 a întrebat:

Buna, am deja 3 nopti si 3 zile de cand nu mai pot sa dorm, cred ca am dormit 1 ora in astea 3 zile si atunci după-amiază cred, am luat Melatonina nimic, nici un efect, precizez ca lucrez in ture 3.2.1 si am observat ca doar pe schimbul de noapte am probleme, dar in primele zile dorm ok, sa zic Luni dimineață, Marți, de Miercuri dimineață cand ies de la munca pana vineri nu mai pot sa dorm!
Am observat ca si acum 3 săptămâni tot la fel nu am dormit vreo 2, 3 zile tot pe schimbul de noapte, adica sa adorm dimineață.
In rest pe celelalte schimburi dorm ok, nu ma simt obosit, mi s-a mai întâmplat asta cu somnul si cand lucrez pe sc 1 trebuie sa dorm imediat cum vin de la munca gen 16-12 sau 1 de noapte si pana dimineața la 5 nu mai dorm!
Data trecuta dupa 2 sau 3 zile dupa sc de noapte m-a luat somnul apoi totul a fost ok pana iar la scoala 3 sper ca si acum sa fie tot la fel sa ma ajunga oboseala si sa ma pun la somn. Nu aș mai lua medicamente, aș lasa organismul sa rezolve treaba singur dar na te si gandesti câteodată ca daca nu dormi nu poti merge la munca odihnit, sper sa fiu ok daca nu o sa merg la un doctor sa vad ce rezolv. Am observat ca de vreo doua luni am probleme cu somnul, inainte dormeam bine, precizez ca stau mult si pe telefon, cand ma ia somnul nu ma pun atunci la somn in momentul ala si daca nu adorm atunci nici nu mai adorm!
Sper ca o sa fiu bine sa nu fiu in stare de a renunt la job.
Aș incerca ceva ceaiuri din plante sau ceva naturist fara somnifere!
Sanatate la toti!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Daca iei melatonina dupa capul tau poti dezvolta dereglari grave de somn, care necesita spitalizare.

| dullcat a răspuns:

Buna.Din nefericire pentru tine, orice serviciu care presupune ture de noapte iti va da peste cap ritmul circadian.De citit : https://www.medicover.ro/......1141,n,288

| relian a răspuns:

Ceva naturist sa te adoarma nu prea este, de ar fi fost nu mai preparau aia medicamente din extracte.
Dar multe au la baza tot chestii din natura, din plante.Stai nitel ca acu imi amintii ceva.
Aia de la firma aia Sugarbear, daca stii despre ce vorbesc, aia care fac suplimente de astea alimentare, is cunoscuti mult pentru vitaminele alea pentru par, aia fac si ceva chestii sa dormi, nu am incercat, nici nu stiu de au ceva efecte, dar poti citi ce spun oamenii.

Foarte multi cumpara produsele alora, cred ca e cea mai cunoscuta firma, vind aia la balamuc.
Si eu am asa in general un somn mai naspa, am zis ca poate iau sa vad, macar o cutie cit o costa, are chestii de alea gumy, desi cred ca-s bani irositi laughing dar na, stii cum e omu, incearca poate poate.

Alea pentru par, unia zic ca fac ceva, acu care o fi adevarul cine mai stie, cei sigur, aia fac bani la balamuc laughing

Sa adormi asa instant, tot pilulele is bune. Alcion este una din pilule, mi s-a dat cand am fost sa fac implant la dinti, mau adormit aia laughing am luat 1 si jumate, dar e atit de mica de abia o vezi, cum sa zic, am luat-o si in 3 minute ai disparut laughing nu mai stii nimic de tine.

Am luat cred ca de cateva ori, 3-4 ori, dar cum sa zic, asa cum am dormit la aia, in viata mea nu am avut un somn mai bun laughing

Dar pilulele astea nu cred ca le poti cumpara de undeva, nici nu cred sa iti dea careva reteta pentru asa ceva, ori daca se da la persoane fizice.

Dar am zis sa amintesc, Alcion se numeste, am intrebat asistenta care mi-a dat.

Dormi dus, te trezesti dupa vreo 3 ore, dar odihnit cum niciodata nu ai mai fost. Banui ca no fi bun sa iei de alea asa des, habar nu am, trebuie citit si vazut ce efecte au, daca au si secundare etc.

Dar naturiste ce cauti tu, asa ceva nu exista, poate ceaiuri de astea de tei, sa bei asa un ceai de tei, dar mai concentrat nitel, ala te relaxeaza si poate te face sa dormi.

Insa ceaiul de tei nu-i recomandat sa bei zilnic, zic unia ca daca consumi zilnic si ani la rind,. poti avea probleme cu inima.
Nus studii facute sa fie ceva clar, dar asa s-ar fi observat.Dar asa din cand in cand este in regula.

Poti sa bagi 2 pliculete la o cana de apa, vezi ce se intampla, daca dupa poti dormi.
Alte ceaiuri de genul asta nu mai stiu.Cauta si tu pe google vezi ce articole mai gasesti.

Daca nu, schimba munca, cauta un job sa lucrezi cand ai spus tu ca dupa dormi bine.Asta ar fi cel mai indicat.

| gabicoo a răspuns:

Stilnox! Îți trebuie rețetă de la medic!

| dragodana a răspuns:

Salut!
Telefonul emite lumkna albastra care te tine treaz.Lasa telefonul eventual în alta camera înainte sa te pui la somn.
Recomand ZZZQuil Natura și Nova Night.Sunt din plante, acționează cam in 30 minute și nu te trezești buimac.

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Bună.
Eu iti recomand ca inainte sa vrei sa adormi,sa-ti epuizezi intr-adevar corpul si energia. S-ar putea sa nu ai nevoie.
Epuizandu-ti energia,apare nevoia de a dormii si a odihnii corpul,urca-te in pat si culca-te (Fara telefon ).
Daca nu adormi, ia o pastilă de somn.
Daca acum in situatia asta,epuizat + pastila nu adormi, ai o problema, mergi la doctor.
Poti sa te epuizezi muncind, mergand la sala, alergand, facand etc = activitati obositoare iti gasesti tu.

| CuStimaSiRespect a răspuns:

Poți să încerci ceaiul de tei și alte ceaiuri calmante care te-ar putea ajuta la somn.
Dar în orice caz, sfatul meu este să începi să cauți de pe acum un alt job cu ture de zi, s-ar putea să dureze până găsești ceva bun și e bine să începi căutarea din timp.
Programul haotic îți va afecta sănătatea pe termen lung, la jobul actual nu trebuie să stai decât pentru a-ți face ceva experiență la CV.