| loolaa13 a întrebat:

De ceva timp nu stau fara sa iau un algocalmin sau un paracetamol. In fiecare zi ma doare foarte tare capul. Am un program la scoala foarte nasol : ma trezesc la 6:30 si in 10 min trebuie sa plec de acasa pe jos pana la scoala, am ore pana la 3:30. Ma simt tot timpul obosita si nu mai suport pe nimeni in jurul meu. Vocea persoanelor care vorbesc se amplifica in capul meu si nu mai suport nici o atingere. De fumat, fumez rar, nu in fiecare zi, ci doar cand apuc 1 sau 2. Dupa ce termin una, sunt extrem de ametita, pamantul se invarte sub picioarele mele iar greutatea corpului pare sa creasca foarte mult in doar cateva secunde, si nu cred ca e ceva normal. Cand sunt pe stop am dureri menstruale mari. Ce credeti ca mi se intampla? Nu am fost niciodata asa. Ce poate fi?

P. S.: am 13 ani. Va rog nu incepeti sa imi spuneti ca nu ar trebui sa fumez la varsta mea pentru ca eu chiar nu ma pot lasa.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Esti obosita, surmenata, fumezi la o varsta la care organismul nu poate suporta si folosesti excesiv calculatorul si televizorul.

| SaveTheNature a răspuns:

Bunahappy
Starea ta depinde de stilul tau de viata.
Nu conteaza la ce ora te trezesti chiar daca e 6:30 sau mai devreme.Si nici ca termini orele la 3:30(nici asta nu conteaza)
Multi oameni fac asta.
Conteaza la ce ora te culci(de preferat inainte de 10:30(cel tarziu)
Sa mananci sanatos! e foarte important.(sa renunti la fast food,la carne de porc,si la carnea de vita)
si sa mananci mult multe fructe si legume(proaspete sau gatite,dar neprajite-ma refer la legume.
Nu sta prea mult la PC cand vii de la scoala.
Nu bea coca cola si alte sucuri din comert
Nu te infometa!
Iata ce ar trebui sa manaci:
iaurt slab(cat doresti)
paine neagra(integrala)
legume(de toate felurile)
fructe(cate doresti)
lapte. cereale,tarate.
Bea multa apa!(nu sucuri)
Si nu iti voi spune sa te lasi de fumat(este alegerea ta!,si a parintilor tai cum au grija de tine
Te vei lasa singura cand te vei imbolnavi grav_-tigarile provoaca boli grave de inima,cancer,impotenta,boli de piele,si multe alte boli grave.
Cine iti spune sa te lasi iti spune, nu ca ii superi pe parinti, ci pentru ca sunt foarte foarte daunatoare!
Trebuie sa iti organizezi viata.Si daca parintilor tai nu prea le pasa de tine, si nu stiu cum sa aiba grija de tine.aI GRIJA DE TIN SI DE SANATATEA TA!
Daca vrei mai multe explicatii iti voi dahappy

| MMihai a răspuns:

Nu pricep de ce pleci de la 6, 40 (și stai la școală până) și te întorci acasă la 15, 30.
Ce faci un timp așa lung?
Că nu îți primește fumatul asta este clar!

| dyonline88 a răspuns:

Eu zic sa iti imparti cumva timpul in asa fel incat sa te si odihnesti mai mult.esti epuizata.si din cauza oboselii nu mai dai randament la nimic, esti irascibila(de aia nu suporti pe nimeni in jurul tau).ia o cutie de magne B6...o sa te stabilizeze vei vedea ca iti va face bine.mult noroc si santate!

| MyObsession a răspuns:

Eşti prea stresată.
Programul tău este prea încărcat pentru vârsta ta.Trebuie să te calmezi.Linişteşte-te.Nu mai lua paracetamol şi agocalmin, mai rău îţi fac plus că nu este bine pentru vârsta ta, o să ajungi în spital.Totuşi,du-te şi la medic.Stai calmă, nu o să se vadă nicotina la analizele de sânge*adică dacă fumezi*

| Triple3XH a răspuns:

In primul rand:nu ar trebui sa fumezi si asta te afecteaza
In al doilea rand:ai o perioada grea si ar trebui sa iti iei cateva zile liber de la scoala.Simptomele pe care le ai tu sunt inceputul unei depresii.Nu sunt sigur daca asta e dar simptomele astea sung combinate intre cleptomanie sibulimie nervoasa.Sunt date de tulburari hormonale.

| SimoDR a răspuns:

Ba da, chiar asta iti vom spune. Lasa tigarile, treci pe o dieta bogata in vitamine si, eventual, proteine ( dar nu exagera). Parintii, in special mama ta, ar trebui sa stie prin ce treci si sa te ajute. O vor face daca le vei spune. Apoi, incearca sa iti faci un program de odihna si sa il respecti. Daca o sa tina, sunt sigura ca il vei prelungi. Ora de culcare ar trebui sa fie pe la 22, 00 in cursul saptamanii. Maxim si indiferent ce scuze ai invoca. Si fara discutii, trafic prin site-uri pe net sau programe tv care sa te supere, inainte de somn. La ora 6, 00 sa iti setezi telefonul sa te trezeasca, cu o melodie usoara si placuta. Sau, roag-o pe mama ta sa o faca, ea va stii cum sa te dea jos din pat, cu blandete. La scoala nu trebuie sa renunti la celebrul "pachetel". Ceva bun de mancare nu iti va face rau. Si un fruct va face minuni in locul algocalminului.

| JSmith a răspuns:

Eu am fumat din clasa a 4-a adica aveam 11 ani, acum am 22 m-am lasat de fumat acum o saptamana, vrei sa stii cat rau mi-au facut tigarile de la o varsta asa frageda? primul lucru lasa-te de fumat, nu imi spune ca nu poti... trebuie doar sa vrei, iar celelate lucruri care le ai de facut gen mancare, somn devreme ar trebui sa umbli si pe la alea! stiu ca ai zis ca nu vrei sa auzi de textul asta "nu incepeti sa-mi spuneti sa ma las de fumat" ba da ar trebui sa te lasi! inca odata nu vrei sa stii cat rau mi-au facut tigarile!

| XxXNotForKiidsXxX a răspuns:

Fetito o sa fiu mai dura si cum sa nu iti spunem sa nu fumezi tu vrei sa mori sau ce iti dai seama ce se intampla in corpul tau cand fumezi la 13 ani draga mea lasa-te de fumat parintii tai au grija de tine? imi cer scuze ca am vb asa dar chiar o meriti cu programul tau o sa ajungi direct in spital