| azziza21 a întrebat:

De ceva timp simt ca nu am aer deloc si ca nu pot sa respir.Am fost la un cardiolog si mi-a spus ca sunt doar emotiva dar mi-a dat metoprolol si aspacardin.Am luat dar tot nu trece.As vrea sa imi spuneti daca si voi ati mai avut o asa problema si cum ati rezolvat-o. Daca stiti un medic bun din bucuresti (eu sunt din alexandria)va rog sa imi spuneti

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Pentru inceput: cati ani ai? Metoprololul si aspacardinul eu am invatat ca se dau la total alceva decat ce ti s-a spus tie ca ai. Daca ai sub 40 de ani si fara istoric de infarct miocardic, ori doctorul vrea o spaga mai mare si ti-a dat niste pastile ca sa dea bine, ori e prost, ori ai alt diagnostic si nu ai inteles bine ori nu a vrut sa te sperie.

Important e sa iti faci niste analize (hemoleucograma)
Sincer as prefera sa dai mai multe detalii:
1) ce varsta ai? Daca ai peste 40-50 de ani poate aparea riscul unei angine pectorale, mai ales daca esti fumatoare si esti stresata.
2) Nu ai aer tot timpul, sau doar din cand in cand cate o criza? Daca ai probleme tot timpul, fugi la sectia de urgenta medicina interna din orice spital din bucuresti (preferabil: fundeni, caritas, floreasca) dar mai intai zi-i doctorei tale sa iti dea o trimitere catre spitalele astea.
3) Cand aparea senzatia asta de sufocare? La efort fizic (dupa ce mergi 1km / 100m / 2m), in situatii stresante (cand ti se da o veste mai "grea"). Daca apare la efost fizic destul de redus trimite catre o boala de inima, daca apare cand vorbesti cu tipul (din nickname am dedus ca esti fata) de care iti place merge mai mult pe o hiperventilatie pe baza stresului emotional.
4) E insotita de dureri in piept, mana stanga, gat? Daca da cum sunt durerile: intepatura, arsura, strangere? Angina pectorala, una dintre afectiunile la care se dau cele doua medicamente, e o durere in spatele sternului cu caracter de strangere (constrictie) care iradiaza (de obicei) in umarul, mana stanga si in gat.
5) Iti e greu sa tragi aer, sa il dai afara, si sa il tragi si sa il dai afara sau doar simti ca nu ajunge destul aer in plamani? La o varsta mai tanara sau la oamenii ce lucreaza in medii de risc, exista riscul de astm bronsic alergic. Si asta intra in diagnosticul diferential al simptomelor tale.

PS: Du-te la un doctor mai bun. Si al un alt cardiolog si la un pneumolog. Pana atunci ia-ti un spray inhalator Ventolin. 2 pufuri la nevoie fara sa depasesti 6 pe zi (daca ai mai mult de 3 crize din astea pe zi, incearca cu cate un puf. Daca te simti mai bine luand doar un puf la nevoie, continua asa. Are si asta niste efecte adverse cam aiurea, si e bine sa nu risti, desi sunt foarte rare (am vazut foarte multi oameni care iau ventolin, am luat si eu, dar nu am vazut nici un efect advers.

Doctori pe care ti recomand: toata sectia de medicina interna de la caritas. Am invatat de la ei si pot sa spun ca sunt exceptionali. Sa-ti dau si niste nume: Dr. asist. univ. Brandusa Strejean, Prof. Dr. Nanea

7 răspunsuri:
| Dara a răspuns:

Acum cativa ani m-am confruntat si eu cu senzatia de sufocare si imi amorteau mainile si buzele. Au spus ca e spasmofilie si la analize calciu a iesit foarte mic, asa ca mi-au dat tratament. Calciu si magneziu, periodic.

| Ronin a răspuns:

Daca vrei sa afli mai exact, te pot programa la noi la cabinet pentru o sedinta de biorezonanta. Medicii nostri iti vor spune ce ai si iti vor da o schema de tratament cu produse 100% naturale.
Daca te intereseaza, anunta-ma.

| dispe a răspuns:

Eu am avut asa ceva pe sistem nervos. O pastila de 3 ori/zi sedatif pc este un calmant din plante. Daca e prea grav ia si un panangin pe zi. Este un surplus de calciu cu magneziu si ajuta la relaxarea muschiului inimii si da o stare de calmare si relaxare. Multa sanatate!

| azziza21 explică:

Am 25 de ani si nimeni din familie nu a avut astfel de probleme.cand inspir simt ca nu ajunge aerul in plamani, imi vine sa casc si sa oftez mai mereu.nu as spune ca starea asta o am doar in anume momente ci cam tot timpul.imi voi face o programare cat mai curand posibil la unul din doctorii de care mi-ai spus.iti multumesc

| azziza21 explică:

Ronin, chiar ma intereseaza.cum dau de tine, cum te contactez?

| nicoflavi92 a răspuns:

Asa patesc si eu mai tot timpul, am fost la medicul de familie si mi-a recomandat calciu si magneziu, dar nu ma simt mai bine nici daca le iau.

| moraruconstanta2006 a răspuns:

M-am confruntat si eu cu aceste probleme, daca esti din alexandria mergi la doctorul cristian popa, medic psihiatru.pentru mai multe detalii iti dau id-ul meu moraruconstanta2006@yahoo.com.eu inca urmez tratament iar luni 03.03.2009 voi fi in alexandria, pentru.control.