| laviflower a întrebat:

De ceva vreme am avut probleme mari cu o masea. Am facut o infectie urata... aproape ca am murit. Am luat tot felul de antibiotice si nu m-au ajutat. Inca mi-a ramas acolo o punga cu puroi (nu foarte mare) Initial, doctorul a zis ca imi scoate maseaua, dar azi a constatat ca poate reuseste sa mi-o trateze. M-a pus sa fac inca o radiografie. Stiti cumva in ce consta tratamentul? Maseaua nu e foarte cariata, are o gaura mica. Eu as vrea mai bine sa mi-o scot..nu e asa dureros. Doctorul a zis ca in timp dintii o sa se apropie si nu o sa mai ramana spatiu gol. Va rog! Am nevoie disperata de ajutor! crying((

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| SimpleIsCool a răspuns:

Salut.
In acest caz, s-ar putea face o mica operatie, o incizie superficiala acolo unde ai puroiul pentru a il drena de tot.Se poate si fara operatia aceasta dar i-a mai mult timp si nu prea da roade de obicei.
Depinde si unde se afla puroiul si cat de mare e.Saniti scoti dintele cel bun doar ca sa nu rabzi o operatie de asta nu cred ca e cea mai buna idee.O viata traiesti nu ai nimic de pierdut.
O viata frumoasa sa ai.
Peace!

| laviflower explică (pentru SimpleIsCool):

Nu e foarte mare. E cam cat un sambure de cireasa..sau chiar mai mic si se tot micsoreaza. Dintele e totusi cariat...

| SimpleIsCool a răspuns (pentru laviflower):

Bine,atunci va lua doctorul hotararea cea mai inteligenta.
Peace!

| Bogdanel97 a răspuns:

Salut! Ar fi mai bine sa ti-o trateze, chair daca ii mai scump. Ti-o trateaza cu tot felul de substante (canalele radacinii)nu stiu cum se numesc, o curata calumea ca sa nu mai ai probleme, dupa aia iti pune plomba pe radacina, si in final plomba definitiva.