| laviflower a întrebat:

De ceva vreme am avut probleme mari cu o masea. Am facut o infectie urata... aproape ca am murit. Am luat tot felul de antibiotice si nu m-au ajutat. Inca mi-a ramas acolo o punga cu puroi (nu foarte mare) Initial, doctorul a zis ca imi scoate maseaua, dar azi a constatat ca poate reuseste sa mi-o trateze. M-a pus sa fac inca o radiografie. Stiti cumva in ce consta tratamentul? Maseaua nu e foarte cariata, are o gaura mica. Eu as vrea mai bine sa mi-o scot..nu e asa dureros. Doctorul a zis ca in timp dintii o sa se apropie si nu o sa mai ramana spatiu gol. Va rog! Am nevoie disperata de ajutor!crying((

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai probleme cu maseaua de minte scoate.o, e foarte periculoasa, puroiul, infectia poate urca la cap si caput, poti sa si mori, cunosc o persoana care a avut probleme cu maseaua de minte si a murit si chiar daca e masea obisnuita sfatul meu e acelasi, gandeste/te, iti da tretament, il iei, iti trece 2, 3 luni, stai fara sa observi in curent si dupa aceea te tavalesti pe jos de durere si o sa potolesti durerea cu pastile dar o poti lua oricand de la capat cu durerea, o sa te chinuiesti cu ea, sfatl meu e sa o scoti!

| laviflower explică (pentru anonim_4396):

Cica e posibil sa poata sa o trateze, dar am auzit ca e foarte dureros si nu e sigur 100% ca va reusi. Asa zic si eu: sa o scot. Multumesc pentru sfat!

| anonim_4396 a răspuns (pentru laviflower):

La scoatere nu va fi dureros pentru ca o sa.ti faca anestezie, dar mai bine simti acum o intepatura de ac decat sa te chinuiesti cu ea toata viata si cu dureri severe, eu stiu de la tatal meu, uneori plangea de durere

| laviflower explică (pentru anonim_4396):

Stiu.o intepatura acolo nu e mare lucru. Mai bine decat sa imi faca drenaj, incizie. E mai bine asa.

4 răspunsuri:
| Frumushika_MariSsaa_1996 a răspuns:

Sincer..Mai bine scoate-o. Nu o sa te mai doara.Dar daca vei lua tratament te va mai durea ceva timp pana isi va face efectul pastilele.