| onuticuta200312 a întrebat:

Am o masea care este cariata si are si infectie si o punga cu puroi.Ma doare des, uneori ma trezesc noaptea pentru ca ma doare.Oricum trebuie sa mi-o scot caci trebuie sa-mi pun aparat dentar dar am auzit ca trebuie sa iau mai intai un tratament ca sa scap de punga de puroi si apoi sa-mi scoata maseaua. Vreau sa-mi spuneti care este procedura la scoaterea unei masele tinand cont ca este definitiva! Si inca ceva...Si acum ma doare maseaua! Am luat mai inainte o pastila dar trebuia sa actioneze in 15 min dar au trecut deja si inca ma doare rau! Ajutor! Ce sa fac? Sa beau ceai cald? Vreau niste sfaturi! FUNDA URGENT!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

La spital exista cabinet stomatologic pentru urgente sau la un dentist privat suni pentru cazuri de urgente se urca in masina si te duce la cabinet sa te trateze

| immortalfaith a răspuns:

Ia amoxicilina (depinde ce varsta ai la gramaj) - antibiotice - daca ai mai luat pana acum antibiotic si nu esti alergic, daca nu, nu iei
daca te doare cred ca merge salvata
te duci la dentist iti curata canelele, scot nervii si ti pune plomba sau coroana
doare mai tare daca stai acasa

| RxTx a răspuns (pentru immortalfaith):

Poate sa moara oml de la antibiotice luate fara ca sa faca test de alergie!
FRATELE MEU VEZI CA POTI SA O MIERLESTI DE LA O SINGURA PASTILA DE ANTIBIOTICE
CHIAR DE LA PRIMA POTI SA DAI ORTUL POPEI
Asa ca mergi tu si fa un test la antibiotice la spital dupa care stii ce antibiotice poti lua
ca poate sa ti-se opreasca inima si respiratia sa ti-se blocheze sangele
sa faci soc anafolactic
https://www.youtube.com/watch?v=VND5gPJCtLI

| immortalfaith a răspuns (pentru RxTx):

De aia l am intrebat daca nu e alergic sau a mai luat, maybe