| Cris1Taekookblack2 a întrebat:

Bună. De ceva vreme(aproximativ 2 luni) mi-au apărut niște semne pe spate, dar ideea e că eu nu avusem coșuri înainte. Abia recent de 2-3 săptămâni mi-au apărut coșuri pe spate. Știu că probabil oricui i se poate întâmpla în perioada asta fiindcă e foarte cald și coșurile apar pe spate foarte des, însă din cauza acestor coșuri am și mâncărimi. Am folosit un unguent dar nu și-a făcut efectul, parcă a înrăutățit situația. Menționez că în fiecare zi fac duș și nu e o problemă venind vorba că nu îmi spăl spatele sau ceva. Ce ar trebui să folosesc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Știi greșit, nu oricui și nu din cauza căldurii. Să folosești modificarea dietei.

| dullcat a răspuns:

Buna.Nu folosi nimic de capul tau, mai bine ar fi sa mergi la dermatolog.

| Smmo a răspuns:

Poate te-ai scarpinat pe spate sau poate este de la sutien, daca are bretele de plastic sau de la vreo eticheta care te jeneaza, vreun colier. Tu poate te speli, dar verifica si ce iei pe tine si nu te atinge pe cat posibil cu mainile nespalate. De exemplu daca iti vine sa te scarpini e bine sa folosesti buricele degetelor, nu unghiile si sa te scarpini peste bluza. Pentru ce ai acum, spala unguentul daca nu ti-a folosit, da-ti cu spirt si lasa-le in pace, incearca sa nu le atingi in general si mai ales cu mana nespalata ca sa nu se inmulteasca.
Mai e posibil sa fie si de la ce ai mancat, poate ai mancat vreo salata cu maioneza, alte grasimi, sau te-ai apucat sa iei vreun tratament sau pe fond hormonal.

| Florian80 a răspuns:

Neaparat sa mergi la doctor si lasa automedicatia deoparte.Un specialist stie intotdeauna mai bine!