| anonim_4396 a întrebat:

Am avut cosuri pe fata (acum mi-au mai ramas semne si imi mai apar cosuri mici dar rar) si mai nou mi-au aparut si cosuri pe spate, adica sunt tot un fel de ‘semne’ ca niste pete mici rosiatice si cateodata imi mai apar si cateva cosuri dar nu prea des.
Stie cineva ce as putea face in privinta asta? Tin sa mentionez ca am 15 ani

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu-ti mai strange cosurile, nici nu-ti atinge fata si locurile unde ai cosuri. Cu cat le strangi mai tare cu atât iti Rãmân cicatrici.

Foloseste ceva produse hidratante sau pentru ten gras, sau cum e al tau. Si uleiuri pentru piele. Spala bine cu apa Calda sa cureti porii.

Pentru cicatrici poti folosi terapia cu ace de titan, dermaroller daca il folosesti tu sau vorbeste cu un dermatolog mai bine.

Cel mai important, ai grija de sanatatea mentala de obicei efectele pielii care se Petrec in corp, au legaura cu starea ta emotionala si stres.

| Bianncax a răspuns:

Am fost la dermatolog cand aveam cosuri si de la produsele recomandate mi au ramas multe semne. Inainte foloseam o chestie de la garnier care era un fel de exfoliant mecanic si niciodata nu mi ramaneau semne. Am inceput sa il folosesc iar si datorita lui mi au mai disparut semnele.
Anul asta sunt si destul de stresata ce-i drept din cauza examenului, dar eu sunt o persoana extrem de anxioasa in general
Multumesc pentru sfaturi

| anonim_4396 explică:

Cu placere.
Majoritatea dermatologilor sunt o mare scamatorie, ti-o spun ca am fost la destui
Mult mai bine faci yoga/wellness decât dermatologi.