| Necoara a întrebat:

Buna, de ceva vreme mi-au iesit niște bube care par să fie,, Bube dulci" va rog puteti sa imi recomandați ceva ce sa iau sa se vindece?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Ceea ce in mod popular poarta numele de "bube dulci" este impetigo, o infectie foarte contagioasa cu stafilococ (de cele mai multe ori, auriu). Deci nu orice bube sunt "bube dulci"/impetigo.

Deoarece impetigo poate fi confundat cu alte afectiuni ale pielii, provocate de alti agenti patogeni, cel mai bine, mergi la medic pentru ca acesta sa te ajute cu diagnosticul si cu tratamentul adecvat.

Numai bine!