| BiiBiis a întrebat:

de aseara mi-au iesit niste bube pe corp... sunt bube cam mari si sunt tari (nu au lichid) si ma mananca foarte foarte rau sad daca ma scarpin la ele se inoresc foarte tare si mi-au iesit si pe cap sad Ce imi recomandati pentru ca nu mai pot ma mananca ingrozitor...(excteptand faza cu mersul la doctor) Eu de regula folosesc Mixtura Mentolata pentru bube, dar de-alea mici care au lichid. Nu mi-au mai iesit niciodata bube asa mari si tari. Voi ce credeti e buna si pentru bube d-astea? Daca nu, ce imi recomandati?

Tin sa mentionez ca ieri am mancat doua sarmale si cred ca de la ele mi s-au facut.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu iti recomand sa te duci la medic. Arareori alergiile apar ca bube cu lichid. Nu stiu ce sunt, dar am impresia ca poate fi o boala eruptiva de tip rubeola in cel mai bun caz.

Abh
| Abh a răspuns:

Varicela este singura boala infecto-cotagioasa in care eruptia apare si pe pielea capului! du-te la mediul de familie sau cheama-l acasa. este o boala foarte contagioasa care necesita izolare.

| antonia09 a răspuns:

Iti recomand sa mergi imediat la un medic dermatolog, pentru a vedea care daca este vorba de o simpla alergie la un ingredient din sarmale sau este o alta cauza.
Pentru a ameliora cat de cat mancarimea ai putea folosi pudra de talc obisnuita.
Multa sanatate,

| Lora_6439 a răspuns:

Eu am avut aceleasi simptome inainte sa plec la mare si medicul mi-a facut injectii pentru a le opri aparitia, crezand ca am varsat de vant. M-a umplut si de pastile... ca dupa un timp sa-i apara si tatei si sa ne dam seama ca ne-am intoxicat de la salam. Daca ai facut bolile copilariei, probabil te-ai intoxicat si tu. Nu cred ca exista altceva decat mixtura mentolata (pentru mancarime).

| BiiBiis explică:

Din cate stiu eu la varicela sau pojar nu iti ies bube si pe cap.

| Dianna_8523 a răspuns:

Te-ai gandit la varicela/pojar? laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca sunt mari sunt mai deegraba pete rosii, cu cat te scarpini cu atat devin mai rosii si tari? nu suntt doctor, stiiu ca trebuie sa ascultam sfattul specialistuluui bla-bla-bla dar cred ca ai o alergie Alex.
Regim alimntar strict, supe fara carne si cu putina sare, orez fiert si cu putina sare, calciu, claritine si fuga la naturisti dde undee-tti cumperri trei frati patati tinctura pe caree o veei picura in pahaarul cu apa dupa indicatiile doamneloor de la naturisti si ceeaai din trei frati patati.
Dar, Alex, atentie:toate asstea le faci pana trece raul apoi va trebui sa-ti faci curaj si sa dai pe la doctor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mii de scuze, am o problema cu tastatura(dar mai degraba cu felul meu de a tasta) si repet literele.stiu ca este enervant...scuze-scuze.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca n-ai fost nicaieri neprotejat e bine. Daca ai fost e rau. Oricum ar fi tot la medic te opresti.Valea fratioare ca nu-i de gluma.

| wiNNzor a răspuns:

Ar fi bine sa te duci cat mai repede la un medic Dermatolog