| Fontana_Elena_1988 a întrebat:

Despre bube voiam sa intreb. cunosc pe cineva cu o fetita mica i au iesit niste bubite pe maini cu basicute in jur.Au zis ca sunt asa zisele bube dulci dar s-a agravat i au aparut si pe picior.S a scarpinat si a facut gaura in carne.A dat cu albastru de metil da nimic.S a transmis si la fratior.ma ajuta cineva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Cel mai probabil este vorba de pojar sau varsat de vant, care sunt foarte-foarte contagioase, de aceea s-a luat si la fratiorii ceilalti, posibil chiar la adulti, daca nu au avut bolile respective de copii.
Unul din parinti sa duca medicul acasa, pentru ca sunt cu totii contagiosi si nu este indicat sa fie scosi afara,
Timp de 3 saptamani copii nu au voie afara, ca apar complicatii si ajung in spital.
Atentie, NU aveti voie sa va vizitati, sau sa intrati in casa lor, ca-s contagiosi si va imbolanviti si voi!