| Antmrvd a întrebat:

Buna,de curand am niste dureri in piept.
Am mai avut dureri, dar cand ma miscam sau ma intindeam care se reflectau in piept in functie de cum ma miscam.
De curand am dureri in piept exact la un os care e spre inima si ma doare 1 secunda, imi trece, iar 1 sec ma doare, iar imi trece si fix in acelasi loc se intampla, nu mai la stanga nu mai la dreapta, exact intre sani, un pic la stanga.
Si nu inteleg de ce.
Am avut si palpitatii, dar sunt si anemica si nu mananc, am si scolioza si probleme cu stomacul (gastrita).
Durerile astea ma gandesc ca nu sunt de la inima pentru ca din cate stiu durerea de inima este de cateva minute si puternica.
Astea au un nivel mic de durere, dar ma sperie. 1 sec ma doare, una nu, una ma doare, dupa nu iar si dureaza tot episodil asta 2-3 minute, nu ma tine cand respir sau chestii de genu.
Palpitatii banuiesc ca-s normale sa mai ai, copil fiind.
De obicei aveam o bataie in plus a inimii, adica imi batea inima normal si simteam inca o bataie puternica in plus. Eu nici nu prea mananc si am anxietate, frica aceea de moarte.
Ma gandesc ca toate sunt din capul meu.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MotoBlitz a răspuns:

Nu ai nimic. Eu am avut același lucru pe care il ai si tu. Eram foarte panicat, dacă nu mai ajung la academia, dacă o să trebuiască sa ma operez sau sa iau pastile toată viața? Așa ca m-am dus la medic la cardiologie. Am facut ekg si ecografie, rezultatul? ABSOLUT NIMIC! Am fost întrebat in ce zonă ma doare, am indicat un punct cam cat trei burice de degete puse laolaltă, mi-a spus ca ar fi fost grav dacă era durerea cât o palmă (că mărime). Am spus ca ma doare ușor, dar tot ma sperie că nu-i normal sa ma doară, mi-a răspuns ca durerea trebuia să fie uriașă, atât de tare ca și când m-ar înțepa cineva cu cuțitul și trebuia să rămân fără aer in totalitate. Și la sfârșit, când sa plec, doamna doctor mi-a întins o fișă cu o recomandare, era vorba despre un consult la psiholog. Aparent sunt ipohondru. Sunt absolut sigur că si tu ești pentru ca avem aceleași simptome. Doar relaxează-te, joacă-te ceva, citește și nu te mai gândi. Cea mai buna terapie este ieșirea cu prietenii și interacțiunea cu alte persoane. Tu ai mai vorbit in ultima perioadă cu alte persoane sau ai fost singură, că mine btw? Acum de ceva timp m-a durut in partea dreaptă in zona apendicelui, am fost la un consult și am aflat ca sunt sănătos =) Ce sa zic..., bani aruncați aiurea. Deci, nu te mai gândi, ca tu nu ai nimic, afară de ipohondrie, găsește-ti niște prieteni, du-te pe la rude și distrează-te. Te pup!

| Antmrvd explică (pentru MotoBlitz):

Buna..cred ca ai mare dreptate..ma panichez din orice..cand merg undeva si sunt singura ma sperii si mi se face foarte rau…
si realizez ca e din capu meu.cel putin sper.
in ultimu timp am cam stat singurica..nici nu ma gandesc sa merg prin prea multe locuri de teama asta de a patii cv desii nu am nimic.

4 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

Ești vaccinat?

| Anonimul151 a răspuns:

Durerile astea sunt normale. Dacă esti minora mai ales e cum te dezvolți, cum crești cel mai probabil. Nu e nimic grav deci nu te mai îngrijora. Si da cum te gândești la lucrurile astea poate fi din cauza asta. Nu te mai gândi acolo, la lucruri de acest gen. Dacă nu vrei sa ai probleme...

| mariamarin2006 a răspuns:

Eu zic că ar trebui să mergi la medic. Am avut și eu dureri în piept, n-am spus nimănui și s-au agravat. Nu cred că sunt în capul tău. happy