| NadyPorahy a întrebat:

Bună! De curând mi-am pus aparat dentar. Am înțeles că ar exista un fel de operație de accelerare a ortodonției care are rolul de a diminua durata purtării aparatului dentar. A făcut cineva această operație? Chiar are efect? Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Eu am purtat aparat dentar aproximativ doi ani si nu am murit. laughing E drept ca depinde de fiecare caz in parte.Totusi, nu am auzit de vreo operatie care sa accelereze procesul. Poti oferi detalii?
Stiind ca de obicei distractia asta dureaza patru ani, eu am fost multumita sa mi-l dea jos dupa doi ani.
Acum, mna, suna ca si cum dai in plus pentru ce? anii vor trece foarte repede, nici nu iti vei da seama.Ti s-a spus ca e nevoie sa porti aparatul dentar mai mult timp? Cred ca abia dupa 1 an poti intreba medicul daca merita o astfel de procedura suplimentara sau e suficienta evolutia in ritmul actual.

| NadyPorahy explică (pentru dullcat):

Da, există o astfel de procedură. Din câte știu au inventat-o doi medici din America, dar la noi e relativ nouă. Din câte am înțeles reduce semnificativ durata purtării aparatului dentar și este recomandată mai ales adulților pentru că ei s-au oprit din creștere, iar osul nu mai e atât de maleabil.

| dullcat a răspuns (pentru NadyPorahy):

I see.E bun, ce sa zic. laughing Dar presupun ca nu e deloc ieftina.

| NadyPorahy explică (pentru dullcat):

Da, așa e. De aceea aș vrea să aflu câteva păreri de la persoane care au făcut această operație...