| XxBlueRosexX a întrebat:

de ieri am inceput sa am usturimi cand urinez...astazi sunt mai tari urmate de durere si sangerari, am vazut pe hartia igienica ca sunt pete de sange deschise la culoare, ciclu nu poate fi deoarece doar de 2 saptamani mi-a trecut, poate sa fie vorba de o raceala sau infectie in urina? Precizez ca in perioada sarbatorilor m-am imbracat putin mai subtire iar prin casa stateam fara papuci de casa pe gresie, ce poate fi pentru ca sunt cam speriata si ce pastile ar trebui sa iau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ai o infectie urinara destul de serioasa. Trebuie sa te vada un medic maine dimineata (pentru inceput medicul de familie). Nu lua nici un tratament de capul tau, stai la caldurica si bea cam 4 litri de lichid in 24 de ore.

Răspuns utilizator avertizat
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, poate fi vorba de o răceală abdominală, o infecţie urinară, cistită, etc.

Dar, încă NU ai "învăţat" că NU se iau diverse tratamente AIUREA, fără să şti măcar ce afecţiune ai!

Trebuie să mergi la medicul de familie pentru diagnostic şi tratamentul corespunzător afecţiunii, eventual o să-ţi dea Trimitere la medicul specialist ( sau pentru analize/sumarul de urină ).

Apropo : întrebarea ta NU are legătură cu "Dragoste & Sex", TREBUIA postată la "Sănătate"!

NU mai posta aiurea la alte categorii, doar pe motivul că ar fi mai vizualizate, deoarece ÎNCALCI Regulamentul TPU şi ţi se poate SUSPENDA contul!

Toate cele bune.

| FastAndFurious a răspuns:

Mergi maine la medic sa-ti faca urocultura. Te duci la prima ora si-ti recolteaza prima urina. Doar asa poate sa stabileasca ce ai. sau mergi direct si-ti faci urocultura si poate si sumar de urina. Chiar daca va fi cu sange nu conteaza, va fi clar ce ai si ce tratament iti trebuie.

| MeandYou123 a răspuns:

Nu lua pastile de capul tau.Cel mai probabil ai racit, si eu patesc la fel pentru ca nu ma imbrac bine.Un control la ginecolog te-ar ajuta mult mai bine.

| blackyblack a răspuns:

Parerea mea este sa mergi cat mai repede la un medic, el stie cu siguranta ce sa iti dea pentru problema asta.S-ar putea sa fie o infectie sau daca zici ca ai stat pe ceva rece, s-ar putea sa fie chiar si o raceala.Du-te cat mai repede la medic.Nu ne poti intreba pe noi pentru ca noi nu suntem medici happy. Sanatate happy!

| eluar a răspuns:

Cel mai probabil ai o infectie urinara, dar se poate sa ai si calculi.Neaparat sa mergi la urolog sa faci o urocultura. Nu mai sta niciun minut acasa!