| anonim_4396 a întrebat:

Probleme dupa actul sexual: usturimi si merg des la baie. AJUTOR. Ce sa fac? crying
Buna. Am aproape 17 ani si prietenul meu 18 ani (daca ajuta cu ceva aceste informatii)
Nu am mai facut sex de vreo 4 luni. in noaptea trecuta am facut sex si in noaptea urmatoare, adica noaptea trecuta. Astazi de dupa masa imi vine sa merg des la baie si simt usturimi in zona vaginala cand elimin urina. De asemenea, am observat k pe hartia igienica erau pete rosiatice foarte deschise la culoare, k si cum in urina ar fi fost putin sange, aproape nesesizabil.
Inseama ca am cv rana inauntru? Ma ustura chiar la intrarea in vagin. Ciclul ar trebui sa imi vina peste 5-6 zile, deci nu e de la ciclu.
Ce sa fac sa nu ma mai usture si sa nu imi vina sa merg asa des la baie?
Va rog frumos sa ma sfatuiti pentru ca sunt foarte speriata si nu stiu ce sa fac. In unele momente imi vine sa plang, gandidu-ma ca cine stie ce am crying
(Mentionez ca am facut sex protejat pe tot parcursul actului sexual)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
| PinkPanther a răspuns:

Mergi la doctor, el iti poate spune cel mai bine ce ai

| Mayar a răspuns:

Eu am cerut sfaturi ca sa imi treaca disconfortul asta si sa nu mai fiu asa speriata, iar tu iti bati joc de necazul meu sad

| FαмєLiqυσяLσvє a răspuns:

Nu ai o scurgere albicioasa? Ar putea fi Candida. (ciuperci), sau o infectie urinara. [Candida se manifesta prin discomfort la actul sexual, usturime, scurgere albicioasa, urinari frecvente.]

| Mayar a răspuns (pentru FαмєLiqυσяLσvє):

Nu am scurgeri albicioase, doar urinari frecvente si ma ustura foarte tare atunci cand merg la baie, am impresia k imi curge putin sange de undeva din interior pentru ca hartia nu e chiar alba, ci putin, putin de tot rosiatica.
insa nu stiu ce sa fac. Exista oare ceva crema la farmacie pentru asa ceva?

| FαмєLiqυσяLσvє a răspuns (pentru Mayar):

Poate fi o rana interioara din pacate. Ceva vas de sange posibil

| Mayar a răspuns (pentru FαмєLiqυσяLσvє):

Si atunci ce sa fac? sa va vindeca de la sine?
acum un an am mai patit asa ceva, insa parca nu ustura asa tare. insa nu mai tin minte ce am facut

| FαмєLiqυσяLσvє a răspuns (pentru Mayar):

Incearca sa nu mai intretineti relatii sexuale 3-4 zile, sa vezi daca ti se alina putin durerea, fiindca ar face mai rau asta Si evita sa atingi zona daca nu e necesar.

| charna a răspuns:

Ai boala.du-te la ginecolog.i-ti ia secretie din vagin.analizeaza.poti una dintre trichomonas, uretrita, anexita netratata, vaginita, etc.depinde de germenul anaerob. antibiotic. dar si partenerul trebuie sa faca in acelasi timp cu tine. pe perioada tratamentul evitat contactul sexual.chilotii zilnic schimbati sidezinfectati. dupa spala, clatestei in apa diluata cu otet, nu ramine mirosul de otet, nu te speria.toaleta dezinfectata de fiecare data.ar trebui spus mamei.sa nu ia toata casa de pe capac. daca nu au si luat.ptr. ca sint care se transmit asa care nu. asta este luata de unul din voi de la cineva prin contact sau de pe toaleta.acuma...care si cine nu mai conteaza.tratati-va URGENT

| Mayar a răspuns (pentru charna):

Dar nu am secretii vaginale

| z1k a răspuns:

Mergi la doctor poti sa ai sculament doamne fereste

| Mayar a răspuns (pentru z1k):

Ce e aceea? intreb pentru ca eu chiar nu stiu sad

| z1k a răspuns (pentru Mayar):

Sculamentul este o boala contagioasa produsa de gonococ. Se caracterizeaza prin inflamatia cailor genito-urinare, cu scurgere purulenta si dureri la mictiune. De obicei se transmite prin contact sexual. Boala transmisibila sexual, provocata de neisseria gonorrheae. Neisseria gonorrheae este un gonococ Gram negativ. Sculamentul este cea mai veche dintre bolile veneriene cunoscute si se transmite prin raporturi sexuale genitale si bucale, ca si de la mama la copil in timpul nasterii. Ea este foarte raspandita, insa frecventa ei ramane un lucru dificil de stabilit.

| z1k a răspuns (pentru Mayar):

Nu imi bat joc de tine
Sculamentul este o boala contagioasa produsa de gonococ. Se caracterizeaza prin inflamatia cailor genito-urinare, cu scurgere purulenta si dureri la mictiune. De obicei se transmite prin contact sexual. Boala transmisibila sexual, provocata de neisseria gonorrheae. Neisseria gonorrheae este un gonococ Gram negativ. Sculamentul este cea mai veche dintre bolile veneriene cunoscute si se transmite prin raporturi sexuale genitale si bucale, ca si de la mama la copil in timpul nasterii. Ea este foarte raspandita, insa frecventa ei ramane un lucru dificil de stabilit.

| Mayar a răspuns (pentru z1k):

Sculamentul,din cate am citit, se manifesta prin inflamarea cailor genito-urinare si puroi, oreu nu am asa ceva. Si am facut intreg actul sexual cu prezervativ, deci nu am avut contact cu organul lui genital

| lolo22 a răspuns:

Ia 100 ron du-te la o clinica privata la un control si ai rezolvat problema, pe langa ca stii numai tu medicul stie mai bine, daca te iei dupa fiecare de aici...

| oanagh a răspuns:

Poate ai facut o iritatie ceva de la prezervativ, sau poate e o candida. Se poate trata, nu te speria. Mergi la un consult ginecologic cel mai bine, doar acolo iti poate spune ce e cu adevarat. Bafta si nu te speria, orice e, se rezolva happy