| anonim_4396 a întrebat:

Buna!
De la inceputul saptamanii am o mica problema destul de enervanta!
Deci dupa fiecare masa de pranz (asta constand in ceva foarte putin, adica nu mananc mult) am o stare aiurea, ma simt ca un balon si nu pot sa casc sau sa expir aerul afara si nici gazele nu pot sa le scot cum trebuie!
Nu stiu ce este in neregula cu mine?!
Si asta se intampla doar dupa masa de pranz, tin sa precizez ca dupa fiecare masa, mancam si un baton de slabit Redis (cu alune si cacao).
E total enervanta starea, adica vreau sa scot aerul afara si nu pot, deci vreau sa scot aerul afara, ca un oftat si efectiv NU POT, uneori pot, dar cand vreau eu, nu pot, o fac asa de fals, ca se observa, o simt!
Si nici nu prea simt ca imi este foame sau nu!
Va rog!
Niste sfaturi

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| nugasescusernameliber a răspuns:

Greseala care o faci si o regasesc in cele scrise de tine, batonul de slabit. Mai exact de care? Fiindca daca sunt fibrobar, idealbar...scrie pe ele ca sunt in loc de masa. Adica le mananci doar alea si bei un pahar de apa ca semintele de in sa-si faca efectul. Nu si mancare si baton. Fa o pauza dupa masa si foloseste acele batoane in locul gustarii.

Fii atent si la combinarea alimentelor, proteine si carbohidrati la aceeasi masa (adica clasica friputa/tocanita insotita de cartofi/paine) ingreuneaza mult digestia si te baloneaza.
Incearca pana iti revii sa mananci disociat, doar o grupa alimentara la o masa, sa vezi daca nu ti se amelioreaza starea.

2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la gastroenterologie acolo vei fi consultat/ă de medici, nimeni nu stie ce ai fara sa te vada fara sa te consulte, dar din ce zici tu ar putea fi vorba de colon iritabil, scaun ai? De cate ori pe zi? Gaze dai? Problemele tale sunt de intestin gros. De acolo cand maninci te ia cu balonări. După fiecare masa farmaciștii recomandă sa i ei colebil si triferment sau digenzym sa ajuti bila si pancreasul sa lucreze, ce varsta ai? Ai fost sau esti constipată? Mergi la medicul de familie cu buletinul tau si cardul de sanatate si cere i trimitere la gastroenterologie, acolo la gastro medicul i ti va baga un furtun pe gît cu o cameră sa vada ce ai tu la stomac, sau fa ti ecografie abdominală, daca medicul constată probleme pe colon atunci unica solutie este colonoscopia, dar asta numai medicul o poate spune după ce a facut cele două investigatii ecografia si gastroenterologia si nu a dat rezultate. O zi frumoasa ce varsta ai?

| CezaraEM a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

- da, am scaun normal
- daca beau apa minerala, imediat am gaze
- nu sunt constipata, doar daca consum diferite alimente, ca de exemplu cascaval, am incercat sa-l evit
- am 24 de ani
- de balonare, de senzatia aia de balon, am luat carbo...am uitat cum se cheama, e de la ProNatura

Poate imi trece, n-are sens sa ma chinuie aia la doctor, pentru ca nu ma doare nimic! Si in ziua de azi am auzit atatea lucruri urate despre medici, ca prefer sa ma tratez acasa

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru CezaraEM):

Te cred nu este plăcută vizita la medic, dar tu acum esti in faza incipientă, si daca stai asa poate se va agrava, nimeni nu poate sti dar bolile ne tratate in faze incipente adică de inceput se pot agrava si se pot transforma in cancere, auzim de tot mai multi oameni care de frica doctorului au stat asa, si boala avanseaza, si de dureri a fost bligat sa mearga la medic dar acolo i s-a zis domnule /doamnă a ti venit prea tarziu, boala a evoluat mult si din păcate noi nu ave m ce sa va face m adica noi medicii. Eu nu zic aceasta ca sa te sperii sau ca asa va fi si cu tine, dar este un semnal de alarma in corpul tau, iar tu incerci sa eviti anumite alimente bauturi zicind poate i mi trece, te ai gandit ce o sa faci daca nu i ti trece? Intr-adevar sunt si medici despre care auzi lucruri urîte deoarece sunt necalificati dar sunt cîtiva nu toti medicii sunt proști, si multe investigatii azi se fac cu aparatură modernă nu ca acum 50 de ani, si incă ceva, poti ruga medicul sa ti faca anestezie totală ca asa se face la gastro enterologie e neplăcut sa ti bage furtun pe gît pe viu, ca vomiți, te adoarme, sau colonoscopie i ti face sub anestezie nu i ti bagă furtunul in fund pe viu te doare e neplăcut simti nevoia sa faci treaba mare, oricum pentru colonoscopie bei fortrans sa cureti tot colonul, de unde esti?

| ovidiu123432 a răspuns:

Incearca sa mergi la medicul de familie o sa te ajute el mult mai bine.