| DumiY a întrebat:

De o luna de zile am inceput sa am probleme cu stomacul. Ma roade si ma doare foarte tare. La inceput doar seara-noaptea ma durerea, dar a inceput sa ma doara mai mereu. Ce pot avea? Ce pot lua sa-mi amelioreze durerea? Care sunt cauzele acestei dureri?

PS: Acum cativa ani in urma am avut o problema de sanatate urmata de zeci de pastile luate pe zi. Luam in fiecare zi pastile cel putin 4 pe zi si a asta a durat cativa ani. Medicamente nu mai iau cam de 2 ani, doar ocazional pentru durerile obisnuite(cap, masea, burta) si atunci cand sunt racita.

Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SimonaSimona01 a răspuns:

Calmogastrin ( pentru aciditate mare )sau Ranitidina ( calmarea durerilor ) ca e mai usoara sau daca e ceva mai grav, Omez, desi sunt sigura ca cei de la farmacie te pot indruma mai bine.

6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu există dureri obișnuite, ci suferințe ale organismului.
Posibil în urma medicamentelor să ai un ulcer, ai nevoie de un control de specialitate pentru un diagnostic diferențial și tratament specific.
Bea ceai de sunătoare, mușețel, gălbenele.
Sănătate!
Pa, pa.

| mgtow a răspuns:

Din cauza la pastile ai gastrita si nu exista leac pentru boala asta, ocazional medicul familist iti prescrie medicamente si vei fi bine

| DanAmarandei a răspuns:

Daca consideri ca ti-ai dereglat flora intestinala (antibiotic/alcool/alimente insalubre) poți încerca niste probiotice din farmacie, intr-o săptămana-doua flora se reface. Daca treci printr-o perioada emotionala delicata sau stresanta, este o reacție fireasca, soluția insa nu este medicamentoasa, ci un psiholog. Daca nu e nici una din variantele astea, cel mai potrivit ar fi sa consulti un gastroenterolog, automedicatia poate fi periculoasa, in special cea orală in cazul tau.

| stefanfanu a răspuns:

Nu stiu ce sa zic.Eu unul nu sunt de acord cu luatul pastilelor pentru orice durere.Si corpul omenesc are anticorpi necesari combaterii diferitelor boli si dureri. Daca noi bagam pastile de fiecare data acei anticorpi numai sunt produsi in cantitatile normale sau chiar deloc si astfel la orice virus din aer sau de oriunde corpul uman e predispus.Scuze ca am fost pe langa subiectul tau, dar eu ti-am dat un sfat sa numai iei pastile dupa orice durere sau raciala.Mai bine un ceiuc caldut, miere, lamaii, cu astea trec eu peste toate.Insanatosire grabnicawinking

| DumiY explică (pentru stefanfanu):

Pastile iau atunci cand e ceva mai grav. De obicei cand sunt racita incerc sa tratez raceala fara pastile, dar uneori mi se inampla atunci cand racesc sa nu ma pot ridica cateva zile bune din pat, si iau antibiotice, bineinteles sub indrumarea medicului.
Nici eu nu sunt de acord cu pastilele, dar o durere de masea nu trece singura.
Multumesc pentru raspuns.

| AndiiWeirdKid a răspuns:

Mda. Pai si eu am avut aceeasi problema. Ma durea mereu stomacul si luam pastile. Dar m-am ds la doctor pana la urma si am fost internata. Iti spun, du-te la doctor. Mie mi-a spus ca am venit prea tarziu, oricum
sper sa te faci bine!