| Gabitzu246 a întrebat:

Buna!
de o luna simt o durere in partea dreapta chiar unde este ficatu, nu ma doare foarte tare dar este deranjant, si parca durerea radiaza si in spate nu ma tine mai mult de 30 de minute, ce poate fi? precizez ca durerea incepe atunci cand manac ceva foarte bogat in grasimi sau foarte dulce, puteti sa imi dati un regim, sau vreun sfat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Vi003 a răspuns:

Desigur, ficatul tau deja te-a pus in garda. Asculta-l ca nu minte! Iti trebuie un protector hepatic, ti-l da pe reteta medicul tau. Grija!

7 răspunsuri:
| GreenSky a răspuns:

Consulta un medic! Neaparat!

| Vi003 a răspuns:

Faci efort fizic intens? Se poate si ficatul, e primul care da semne de oboseala. Poate fi si un junghi intercostal. Stai pe spate, in pat, fara perna, cu genunchii indoiti si cu podul palmei drepte, fa un usor masaj circular (in sensul acelor de ceas) in zona dureroasa; sa nu apesi tare, 5 min ajung! E bun si ceaiul de galbenele- 3 cani pe zi, dar cel mai bine ar fi sa mergi la medicul de familie sa-ti dea un protector hepatic si o lista de analize. Sanatate!

| Gabitzu246 explică (pentru Vi003):

Da, efort fac in fiecare zi, si in ultimul timp sunt si c-am stresat sa fie de la asta?

| Gabitzu246 explică (pentru Vi003):

Multumesc pentru raspuns, incepusem sa cred ca am piatra la fierebig grin

| Vi003 a răspuns (pentru Gabitzu246):

Desigur, ficatul tau deja te-a pus in garda. Asculta-l ca nu minte! Iti trebuie un protector hepatic, ti-l da pe reteta medicul tau. Grija!

| SefaTa97 a răspuns:

Buna.
Eu cred ca este vorba despre fiere.
Tot de la grasimi e si in cazul fierii.
Este o durere cam sub coasta? Intepatura? Ce tine si in spate?

| Gabitzu246 explică (pentru SefaTa97):

Nu este intepatura, este o durere slaba nu stiu cum sa ma exprim altfel, da cateodata ma doara si in spate, si mama a avut probleme cu fierea doara ca la ea era mai rau, vomita, ii era greata etc. pe mine doar ma doare in partea dreapta si in spate exact unde este pozitionat ficatu' si nu ma inteapa doar ma doare ca atunci cand te doare capul.

| SefaTa97 a răspuns (pentru Gabitzu246):

Si?
Poate fi fierea, dar nu e vorba de piatra la fiere.
E posibil sa ai o criza de fiere. Se mai intampla.
Renunta la prajeli un timp happy