| JuSTmEasap a întrebat:

De o vreme am tot avut dureri puternice in zona pelvina si am decis sa merg la o ecografie.(Am 15 ani). Am fost si mi-a fost spus...ca exista posibilitatea de a avea uterul retrovers. Stiu ca sunt inca mica si nu ar trebui sa ma ingrijorez dar, din cate am citit pe net, femeile cu uterul retrovers au sanse mai mici de a ramane insarcinate idee care ma sperie putin pentru ca nah...ca orice femeie la un moment dat mi-as dori si eu un bebe laughing
Asa ca... vreau sa imi dati sfaturi sau..informatii. Din cate stiu, problema asta apare in urma sarcinilor deoarece slabesc cele doua ligamente care tin uterul in pozitia sa dar, din moment ce eu nu mi-am inceput viata sexuala si posibilitatea unei sarcini e nula, m-am nascut asa si nu mai poate fi tratata.Ce ziceti?
funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Cel mai probabil asa te-ai nascut si e posibil sa ramai si insarcinata chiar si cu uter retrovers, in rest nu ai nimic de care sa te ingrijorezi, de tratat e posibil sa se trateze, orice e posibil, insa o interventie chirurgicala nu isi are rostul pentru ca pozitia uterului nu o sa te afecteze. Poti sa ramai insarcinata si poti sa ai o viata sexuala normala.