| anonim_4396 a întrebat:

Aproape in fiecare luna am mancarimi si o senzatie foarte neplacuta in zona genitala,in toamna am fost la ginecolog si mi-a recomandat un tratament cu ovule, dupa spusele medicului nu era nimic in neregula doar o vaginita, dupa tratament a fost ok dar simptomele au reaparut.am partener sexual stabil de 5 ani si de cand am problema asta i s-a transmis si lui,are mancarimi si o secretie alba urat mirositoare, dureaza 5, 6 zile pana se vindeca.eu ma dau cu nidoflor iar el cu travogen(mi l-a recomandat cineva). sincer devine insuportabil sa ne confruntam cu problema asta, nici viata sexuala nu mai este la fel.precizez ca momenatan nu pot merge la doctor pentru ca nu sunt in tara.va rog sa imi dati un sfat daca aveti si voi probleme asemanatoare.va multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Azµre a răspuns:

La tine, faci tratament cu Canesten Gyn 3 este si pentru candidoza și vaginită sunt 3 ovule in 3 zile ai termiant tratamentul, pentru mancarimea labiilor, vulvei folosește clotrimazol cremă. Vindecare se face în mai puțin de 7 zile în care să nu ai niciun contact sexual.
Iar partenerul tău la fel să folosească clotrimazol cremă, tratamentulk este de minim 21 de zile, ea se vindecă în 5-7 zile dar trebuie continuat timp de 21 de zile ca să dispară de tot și pentru întreținere. Ambii să folosiți un săpun dermatologic cu PH neutru. Faceți și un amestec dintr-un plic de bicarbonat de la farmacie și 2.5 litrii de apă, cu apa respectivă partenerul să-și spele penisul, iar tu odată înainte de tratamentul cu canesten gyn 3.
Așa că partenerul se spală cu apa aceea, apoi aplică crema, face asta de 2-3 ori pe zi.

| 01092007 a răspuns (pentru Azµre):

Iti multumesc pentru sfat, o sa incerc si sper sa funcioneze.multumesc mult!

3 răspunsuri:
| akaleesh20 a răspuns:

Sfatul este sa va tratati amandoi in acelasi timp.iar in timpul tratamentului sa nu mai intretineti relatii sexuale neprotejate. Se poate ca la el sa nu se trateze si sa ramana cronicizata si sa iti transmita doar tie, el doar sa fie transmitator... sau (sper sa nu fie asa) sa ia de la altcineva... tratati-va chiar daca nu unteti in tara pentru ca riscati sa fie mai rau! funda?

| 01092007 a răspuns (pentru akaleesh20):

Sansele ca el sa fi luat de altcineva sunt nule, cand el a avut primele simptome fusese dupa ce imi aparuse mie, nu ma indoiesc de asta.cat timp avem problemele astea nu intretinem relatii sexuale, stiu ca poate fi mai rau.eu cred ca de la mine e problema ...si vreau sa scap e eacrying