| Elena_Ella_1991 a întrebat:

De duminica a ineput sa ma doara maseaua am luat un Ketorol pentru durere, luni, spre seara a inceput sa se umfle putin, iar marti dimineata cand m-am trezit aveam obrazul stang umflat. Am inceput sa iau antibiotic, Amoxicilina, dar vreau sa stiu ce trebuie sa fac pentru a-mi trece mai repede umflatura.
Multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| shainitainii a răspuns:

Antibioticul e bun dar treci pe la dentist. Stiu ca multi oameni se tem de dentist, printre care si eu dar e cam cea mai buna solutie. Cu dintii nu e de gluma. Ai putea sa ai acolo o infectie... daca spui ca e umflatura cel mai probabil vreo punga cu puroi.

| Elena_Ella_1991 explică (pentru shainitainii):

Nu am timp sa trec pe la dentist si nu ma simt in largul meu sa ma duc la dentist.

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, ai un abces dentar ( puroi la măsea ) şi NU-l poţi trata "acasă".
Cel mult, poţi să-ţi pui o compresă cu apă rece pe maxilar ( în exterior, pe faţă ) în zona unde este inflamaţia/abcesul.

TREBUIE să mergi la medicul stomatolog pentru a vedea care este motivul acelui abces : eventual, o să-ţi facă un drenaj ( ca să aibă pe unde se scurge puroiul ) şi o să-ţi prescrie un antibiotic adecvat!

Toate cele bune.